۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

امور قراردادها

تماس با مشاورین حقوقی

فهرست نمونه قراردادهای مشارکت

امروزه در شهر تهران و سایر شهرستان ها با آپارتمان هایی مواجه هستیم که ممکن است قدمتی بیش از 30 سال داشته باشند. معمولاً به این دسته از آپارتمانها، بافت های فرسوده اطلاق می شود و مالکین آن در نظر دارند تا با انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت واحدهای نو و بازسازی شده به دست بیاورند. چرا که اگر مالکین بخواهند خانه های خود را با همان بافت قدیمی بفروشند، پول چندانی به دست نمی آورند؛ اما در حالتی که خانه های قدیمی و فرسوده آنها بازسازی شده باشد می توانند به قیمت بسیار زیاد و بالایی آن ها را بفروشند یا در صورتی که تمایل داشته باشند خود در آن ها سکونت نمایند. معمولاً در تمایل و توافق تمامی مالکین نسبت به اقدام برای مشارکت در ساخت یک پارچگی و اتحاد وجود ندارد؛ برخی از مالکین از اینکه ریسک را تحمل نمایند و خانه خود را به سازنده یا سازندگان برای مدت چند سال بسپارند، بسیار می هراسند در مقابل دسته دیگری از مالکین وجود دارند که به دنبال به دست آوردن خانه بازسازی شده با نقشه های جالب تر و بهتر هستند. همین عدم اتحاد ممکن است مشارکت در ساخت را با مشکل مواجه سازد. از این رو، بهتر آن است که مالکین در طی جلساتی که در ساختمان برگزار می کنند موضع خود را مشخص کرده تا موجب نزاع و اختلاف میان مالکین نشود. در فرضی که تمامی مالکین نسبت به مشارکت در ساخت و ساز تمایل نشان دهند، قدم بعدی این است که قراردادی با موضوع مشارکت در ساخت با رعایت تمامی جوانب احتیاطی برای مالکین و وضع مقررات و قوانین برای سازندگان تدوین شود.

 

نکته مهم (1): بهتر آن است که انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت را به وکیل متخصص در این زمینه بسپارید. چه اینکه وضع قرارداد مشارکت و تدوین آن دارای مقررات پیچیده ای است. پس  حتماً قبل از آن با وکلای متخصص در امور ملکی مشورت نمایید.

نکته مهم (2): بعد از انعقاد قرارداد مشارکت تمامی مفاد و مطالب آن را به دقت مطالعه نمایید و چنانچه مفهوم بند یا ماده ای برای شما مبهم و نامشخص است از فرد متخصص بخواهید تا در مورد آن برای شما توضیح دهد.

در صورتی که به سر مفاد و مقررات قرارداد مشارکت بین مالکین و سازندگان مشکلی بروز و ظهور پیدا نکند، قرارداد باید مورد امضای تمامی مالکین از یک سو و سازنده یا سازندگان از سوی دیگر قرار گیرد. با امضای قرارداد مشارکت، قرارداد اثر اجرایی پیدا می کند و می تواند قابلیت اجرا داشته باشد.

نکته مهم (3): در این روزها با توجه به پیرفت دانش و تکنولوژی حتماً توجه کنید که قرارداد مشارکت به صورت دستی تنظیم نگردد. قرارداد را به طور کامل تایپ نموده و چنانچه تمایل دارید مطلبی به عنوان "توضیحات"  در قرارداد ذکر گردد، در صفحه آخر و انتهای قرارداد آن را بیاورید. از اضافه کردن مواردی به متن تایپی قرارداد به شدت خودداری کنید؛ چرا که این امر مصداق بارز جعل در قرارداد خواهد بود و قابل شکایت در مراجع کیفری است.

امروزه با توجه به شلوغی و اطاله دادرسی در مراجع قضایی دادگستری بهتر آن است که بندی در قرارداد گنجانده شود تا در صورت بروز اختلاف موضوع به داور متخصص ارجاع شود. داور باید شخصی باشد که به هیچ وجه در موضوع قرارداد ذینفع نباشد. بنابراین قراردادن یکی از مالکین یا سازندگان به عنوان داوری از نظر قانونی فاقد اعتبار است. همچنین بهتر آن است که مسئول بنگاه مشارکت در ساخت نیز به عنوان داور در قضیه تعیین نگردد؛ چرا که معمولاً بنگاه داران و دلالان در این حوزه بیش از هر چیز تنها به منافع خود در  قرارداد اهمیت داده و جانب حق و حقیقت و عدالت را نمی توانند بگیرند. همچنین، معمولاً بنگاه داران سواد و دانش کافی و لازم برای داوری در چنین موضوع تخصصی را ندارند. بنابراین تنها به مشکلات مالکین و سازندگان افزوده می کنند. از این رو، توصیه می شود تا امر مهم داوری در قرارداد مشارکت را به وکیلی بی طرف یا مؤسسه حقوقی واگذار نمایید.

نکته مهم (5): ممکن است بسیاری از مالکین به دلایل متعدد از مشارکت در ساخت منصرف شوند و ادامه مشارکت را نخواهند که البته این امر باید دارای جهات و دلایل قانونی باشد. چرا که بر هم زدن قرارداد بدون دلیل موجه، فاقد اعتبار است. در صورتی که مالکی حاضر به مشارکت در ساخت نشود و خانه را تحویل سازنده و یا سازندگان برای ساخت و ساز ندهد، این موضوع برای سازندگان ضرر هنگفتی را به دنیال خواهد داشت؛ چرا که معمولاً به دلیل اطاله دادرسی در کشور ما و پیچیده و مبهم بودن مقررات مربوط به ساخت و ساز، سازندگان مجبور هستند سالیان متمادی وقت خود را صَرف تلاش برای اجبار مالک به تخلیه کنند که ممکن است عملاً با این کار پروژه برای سازنده یا سازندگان سودآوری خود را از دست بدهد. از این رو، بهتر است برای تخلیه مالک در قرارداد مشارکت زمان گذاشته شود. در غیر این صورت اجبار مالک به تخلیه برای سازنده یا سازندگان امری دشوار خواهد بود. به همین جهت است که گفته می شود برای مشارکت در ساخت حتما با وکیل یا مشاورین متخصص در حوزه امور ملکی مشورت نمایید. برای مشاهده نمونه قرارداد مشارکت در ساخت اینجا کلیک کنید.