۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سوالات حقوقی متداول

تماس مستقیم با وکیل

بایگانی نوشته‌ها


بررسی حقوقی رحم اجاره ای در قانون

بررسی حقوقی رحم اجاره ای در قانون

رحم اجاره ای یکی از روش های متداول برای زوجینی است که توانایی باروری برای آنها به صورت طبیعی وجود ندارد. متأسفانه به دلیل فقدان قانون مرتبط با مقررات رحم اجاره ای و فرزندان دار شدن از این طریق برای زوجین، ترس و واهمه وجود دارد. از این رو، بهتر آن است تا مقررات همه جانبه ای، با در نظر گرفتن جهات جامعه شناسی و روان شناسی در مورد فرزندان حاصل از رحم اجاره و مسئله توارث و ارث بری آنها وضع شود. برای درک بهتر این موضوع با وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حقوقی ترنم عدالت تا پایان این مقاله همراه باشید.

تفاوت دلالی و حق العمل کاری در قانون تجارت چیست؟

تفاوت دلالی و حق العمل کاری در قانون تجارت چیست؟

حق العمل کاری و دلالی دو واژه ای هستند که در حقوق تجارت به کار رفته اند. این دو واژه بعضاً به جای یکدیگر به کار گرفته می شوند؛ لیکن دارای تفاوت های زیادی هستند. از این رو، دانستن و درک تفاوتهای این دو مهم است؛ چرا که کاربرد غلط هر کدام از اینها به جای یکدیگر می تواند توالی فاسدی را به همراه داشته باشد. حق العمل کار شخصی است که به نام خود و حساب دیگری کاری را در مقابل دریافت اجرت انجام می دهد و دلال کسی است که واسطه انجام معامله میان دو نفر شده است. حال برای درک تفاوتهای این دو به بررسی مقاله زیر می پردازیم.

در چه مواردی نکاح قابل فسخ است؟

در چه مواردی نکاح قابل فسخ است؟

یکی از مهمترین موارد انحلال عقد نکاح اعم از دائم و موقت، فسخ نکاح است. در فسخ نکاح هیچ مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد. فسخ نکاح شامل چه مواردی می شود؟ در چه بیماریهایی می توان اقدام به فسخ نکاح نمود؟ آیا موارد مذکور در قانون مدنی جنبه حصری دارند یا تمثیلی هستند و شامل هر نوع بیماری می شود؟ برای فسخ نکاح به کدام مرجع باید مراجعه کرد؟ اینها همه سؤالاتی هستند که در مورد فسخ نکاح مطرح می شوند. براب پاسخ به این سؤالات با وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید.

انواع طلاق و عده آنها

انواع طلاق و عده آنها

در قانون ما طلاق به دست مرد است و مرد هر زمان که اراده کند می تواند به دادگاه مراجعه نماید و همسر خود را طلاق دهد. از این رو، اراده و درخواست زن هیچ تأثیری ندارد. چنانچه زن با درخواست طلاق شوهر خود مخالف باشد تنها مخالفت او می تواند روند طلاق را طولانی کند. طلاق به دو نوع طلاق بائن و طلاق رجعی قابل تقسیم است که در این مقاله به بررسی اقسام طلاق و مدت زمان نگه داشتن عده در آنها می پردازیم. با وکلا و مشاوران ارشد مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با مقررات طلاق و شرایط و قوانین ویژه آن آشنا نمایند.

خسارات حاصل از عدم انجام تعهد

خسارات حاصل از عدم انجام تعهد

در دنیای امروز با حجم وسیعی از دعاوی مواجهیم که در آن متعهدله (کسی که تعهد به نفع او شده است) از متعهد شکایتی مبنی بر عدم انجام تعهد و یا تأخیر در انجام تعهد طرح کرده است. در این صورت به نظر می رسد حجم زیادی از دعاوی مربوط به خسارت عدم دریافت یا تأخیر در انجام تعهد باشد. تعهد در یک تقسیم بندی به دو نوع تعهد وحدت مطلوب و تعهد تعدد مطلوب تقسیم می گردد که هر کدام دارای شرایط و خصایص ویژه خود هستند. آشنایی با مقررات مربوط به خسارت عدم انجام تعهد باعث می شود تا از حجم این دعاوی در مراجع قضایی کاسته شود. از این رو، در این مبحث به مطالعه خسارت عدم انجام تعهد و قوانین و مقررات آن در قانون مدنی (مواد 226 الی 230) می پردازیم.

حقوق و تکالیف زوجین به یکدیگر پس از عقد نکاح چیست؟

حقوق و تکالیف زوجین به یکدیگر پس از عقد نکاح چیست؟

با وقوع عقد نکاح زوجین به یکدیگر و در مقابل یکدیگر و در مقابل یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می شوند. حقوق و تکالیف زوجین به دو دسته مالی و غیرمالی تقسیم می شود. نفقه مهمترین و بدیهی ترین تکلیف مالی برای شوهر و حق برای زن به حساب می آید. از سوی دیگر داشتن روابطی توأم با حسن معاشرت در جهت تقویت پایه های خانواده نیز از مهمترین تکالیف زوجین به یکدیگر است. در ادامه مقاله با مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با حقوق و تکالیف زوجین پس از وقوع عقد نکاح نسبت به یکدیگر آشنا نماید.

جرم اختلاس چیست؟

جرم اختلاس چیست؟

عنوان جرم اختلاس را در دوره های اخیر در رسانه ها و اخبار بسیار شنیده‌ایم. این عنوان دقیقا به چه معناست؟ اختلاس در نگاهی کلی، به این معناست که کارمندان و یا وابستگان به دولت یا یکی از قوای سه گانه و یا مامورین به خدمت عمومی  و یا نیروهای مسلح، اموال و وجوه و اشیاء متعلق به دولت یا بیت المال و یا اشخاص دیگری را که به آنها سپرده شده، برداشت و تصاحب کنند. در ادامه به شرایط وقوع این جرم می‌پردازیم.    

شروط باطل و صحیح در عقد کدام اند؟

شروط باطل و صحیح در عقد کدام اند؟

شروط مذکور در قانون مدنی به سه دسته شروط صحیح، شروط باطل و شروط باطل و مبطل عقد تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این شرایط دارای قواعد و مقرراتی خاص در قانون مدنی هستند. دسته از شروط هستند که صرفاً خودشان باطل هستند؛ اما عقد را باطل نمی کنند. در مقابل دسته دیگری از شروط هستند که هم خود باطل هستند و هم عقد را باطل می سازند که به این شروط باطل و مبطل عقد گفته می شود. با وکلا و کارشناسان مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشد تا در مورد شروط و انواع آن در ضمن عقد آشنا شوید.

نگاهی به کرونا ویروس یه عنوان یک سلاح بیولوژیک در صحنه بین المللی

نگاهی به کرونا ویروس یه عنوان یک سلاح بیولوژیک در صحنه بین المللی

امروزه ویروس کرونا(Corona Virus) یا کووید-19 (Covid-19) به‌عنوان یک ویروس تقریباً مهلک و ترسناک توجه همگان را در عرصه بین‌الملل به خود جلب نموده است. با همه گیری ویروس کرونا شاهد گسترش نظریه‌هایی در مورد ماهیت عمدی ویروس بوده ایم که گفته می شود در یک آزمایشگاه سلاح بیولوژیکی دستکاری شده است.واقعیت چیست؟آیا ویروس کرونا، ساخته دست افراد بشریت در آزمایشگاه است؟ چنانچه پاسخ سؤال فوق مثبت باشد، انگشت اتهام را به‌سوی چه کشور یا کشورهایی می‌توان نشانه گرفت؟ با وکلا و کارشناسان حقوق بین الملل مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا با هم جواب سؤال را پیدا کنیم.