۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

نمونه دادخواست استرداد جهیزیه

دادخواست استرداد جهیزیه از طرف زوجه

محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
تعداد
نوع
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

میدانید که جهیزیه تماماً متعلق به زوجه است. دعوای استرداد جهیزیه دعوایی است که از طرف زوجه به طرفیت زوج مطرح میگردد تا جهیزیه را از زوجه پس بگیرد. در دعوای استرداد جهیزیه سیاهه ای از سوی زوجه که نشان دهنده ی لیست اموال و دارایی باشد تهیه میشود و به امضای زوج و دو نفر شاهد میرسد. اگر زوجه سیاهه ای مبنی بر ارائه لیست اموال و داراییها نداشته باشد، با شهادت شهود نیز دعوای استرداد جهیزیه قابل اثبات خواهد بود.

امروزه چنین تصور میشود که تهیه اقلام مربوط به جهیزیه از قبیل یخچال، تلویزیون و فرش و ... بر عهده زوجه و خانواده اوست که آن را تهیه نمایند، اما از نظر قانونی وظیفه تأمین جهیزیه بر عهده زوج است. آنجایی که جهیزیه اموال متعلق به زن است و او هر زمانی میتواند اموال را از خانه ی زوج بدون اجازه او خارج نماید، در بیشتر مواقع در دوران طلاق و یا کشمکش های خانوادگی دعوای استرداد جهیزیه از سوی زوجه مطرح میشود. در زیر نمونه ای از دادخواست استرداد جهیزیه را مشاهده مینمایید.

بسمه‌تعالی

ریاست محترم دادگاه خانواده

با سلام

احتراماً به عرض می‌رساند اینجانب به‌موجب تصویر مصدق سند نکاح شماره ............................. مورخ .............................. در دفترخانه شماره .............. شهرستان ...................... به عقد نکاح دائم خوانده درآمدم. نظر به اختلافات به وجود آمده ایشان مدعی شده اند که وسایل خریداری شده توسط اینجانب بی مصرف می باشد. اینجانب، ناگریز و ناگزیر درخواست استرداد جهیزیه و اثاث تهیه شده توسط خود که کماکان و طبق عادات و رسوم نزد خوانده و در منزل مشترک باقی مانده و ایشان حاضر به استرداد مسالمت‌آمیز آنها نیست را دارم.

لذا به‌موجب سیاهه پیوست، ناگزیر به طرح دعوا شده‌ام. خواهشمند است ضمن رسیدگی به موضوع خواسته، بدواً تقاضای قرار تأمین خواسته و اجرای قبل از ابلاغ و الزام و محکومیت خوانده به استرداد جهیزیه طبق سیاهه پیوست را با احتساب کلیه خسارات قانونی استدعا دارم. 

                                                                                                                                                                                                                 با شایسته‌ترین احترامات

 

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...