سازمان بازرسی کل کشور سامانه گزارشگران فساد را به منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی مقابله با جریان‌های فساد رونمایی کرد. 

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم ، آیین رونمایی از سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور پیش از ظهر امروز با حضور حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس این سازمان و حجت‌الاسلام صدیقی، رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد.

این سامانه به استناد اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در آن دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت، به عنوان وظیفه‌ای قانونی و همگانی تلقی شده، راه‌اندازی شده است.

سازمان بازرسی کل کشور همچنین به دنبال آن است تا در اجرای بند الف ماده 11 قانون تشکیل خود و ماده 55 آیین‌نامه اجرایی مربوط، ضمن تشویق و دعوت عموم مردم و اقشار متعهد و مسئولیت‌پذیر جامعه به موضوع نظارت همگانی، از ظرفیت‌های گزارش‌های مردمی و گزارشگران فساد برای تحقق هدف عالی حاکمیت قانون و ارتقای سلامت اداری در کشور بهره‌مند شود.

اهداف مد نظر سازمان بازرسی کل کشور در حوزه جلب مشارکت‌های عمومی و نظارت‌های همگانی برای پیگیری و مقابله با فساد شامل مواردی همچون جلب مشارکت‌های عمومی در پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی، بهره‌گیری از توانمندی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی برای آسیب‌شناسی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی، حصول اشراف و احاطه اطلاعاتی گسترده و عمیق نسبت به وقع سوء جریانات، گسترش دسترسی‌ها در حوزه‌های تخصصی به منظور شناسایی نقاط ضعف، ایجاد شبکه ساختاریافته افشاکنندگان فساد و همچنین ایجاد بستر مناسب برای حمایت‌های مادی و معنوی از گزارشگران و افشاکنندگان فساد، می‌شود.

این سامانه در عین رعایت سادگی در نحوه استفاده برای کاربران و گزارشگران فساد در سه بخش اصلی امکان بهره‌برداری دارد: بخش اول مربوط به کسانی است که به هر دلیلی تمایلی به اعلام هویت و مشخصات خود ندارند. بخش دوم مشمول گزارشگرانی است که تمایل دارند در قالب ناظران افتخاری و تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد همکاری مستمر با سازمان بازرسی داشته باشند که پس از طی مراحل ثبت نام و ارائه درخواست عضویت، ممکن می‌شود و بخش سوم، برای آن دسته از گزارشگرانی است که کد شناسه شخصی و رمز عبور برای همکاری دریافت کرده‌اند و می‌توانند با مراجعه به سامانه نسبت به بارگذاری گزارش‌های فساد اقدام کنند.