اردبیل- رییس کل دادگستری استان اردبیل از انهدام شبکه هرمی یونیک فاینانس با ورود دستگاه قضایی و دستگیری سرشبکه‌های آن خبر داد.

ناصر عتباتی از انهدام شبکه هرمی 《یونیک فاینانس》 با ورود دستگاه قضائی و گزارش و همکاری اداره اطلاعات این استان و دستگیری سرشبکه‌های آن خبر داد و عنوان کرد: این شرکت توسط فردی اهل اردبیل و ساکن ترکیه در  سال ۱۳۹۷ پایه گذاری شد و سه متهم دیگر زیرمجموعه‌های مستقیم این فرد در یونیک فاینانس بودند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل خاطرنشان کرد: با توجه به اقامت متهم ردیف اول در ترکیه، شبکه یونیک فاینانس در اردبیل 《rc 》مورد نیاز برای افتتاح حساب جدید را از طریق وی  تهیه می‌کرد؛ به این صورت که ارز مذکور به صورت دلار توسط متقاضیان تهیه و  در اختیار یکی از متهمان قرار می‌گرفت و وی آن را توسط برادر خود به صرافان  ارسال می‌کرد تا ارز مربوطه به صورت حواله از کشور خارج شود.

وی در خصوص میزان ارزهای خارج شده از کشور توسط متهمان عنوان کرد: با  توجه به بررسی‌های صورت گرفته با اقدامات متهمان پرونده تقریباً سه و نیم  میلیون دلار به طریق مذکور ارز از کشور خارج شده است.

عتباتی با تشریح عناوین اتهامی متهمان این پرونده بیان کرد: اخلال در  نظام اقتصادی و ارزی کشور از طریق عضویت و جذب اعضا در شرکت هرمی یونیک فاینانس به منظور کسب در آمد و منفعت غیر قانونی اتهام متهمان این پرونده است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در پایان اظهار کرد: فرآیند تحقیقات  مقدماتی این پرونده در شرف تکمیل است و متهمان پس از تفهیم اتهام و صدور  قرار تأمین کیفری متناسب به زندان معرفی شده‌اند.


پیشینه یونیک فاینانس

 یونیک فاینانس

یونیک  فاینانس ، اسم شرکتی است که اخیرا خیلی از کاربران ما در مورد اعتبارش  سوال پرسیدند به همین علت تصمیم گرفتیم که این سایت را بررسی کنیم. شرکتی  که ادعا می کند سود هنگفتی از طریق بازار بورس به دست می آورد و قسمت کوچکی  از این سود را به کاربرانش پرداخت میکند. سود دائمی و ۴ برابر بانک های  ایرانی، البته در نظر داشته باشید که اگر زیر مجموعه داشته باشید میتوانید  ۱۰۰ هزار دلار در ماه درآمد داشته باشید! ادعایی که در نوع خودش جالبه ولی  اولین بار نیست که این اتفاق میفته!

در نقد و بررسی های قبلی که  منتشر کردیم؛ راجع به این شرکت ها و جملاتی مثل سود قطعی و تضمینی زیاد  صحبت کردیم و توضیح دادیم چنین چیزی در بازارهای مالی فارغ از اینکه راجع  به بازار سهام و بورس صحبت میکنیم یا ارزهای دیجیتال؛ امکان پذیر نیست و  شرکت هایی که با این وعده های دروغی سرمایه جذب میکنند فقط قصد گول زدن و  جذب پول از افراد ناآگاه را دارند. البته هرکسی که این با این شرکت ها به  هر طریقی آشنا می شود (که معمولا یا توسط لیدرهای شرکت پرزنت می شوند یا  دوستانی هستند که برای زیرمجموعه گیری به سراغ شما امده اند)؛ این سوال به  ذهنش خطور میکند که اگر واقعا چنین راهی برای پولدار شدن وجود دارد چرا  باید افرادی که راه آن را بلدند و ادعا میکنند از این طریق میلیون ها دلار  کسب کرده اند؛ محتاج سرمایه و پول سایر افراد باشند و پیگیری شدیدی برای  جذب دیگران دارند؟ تاریخ ثابت کرده است اگر افرادی راه پولدار شدن را بلد  باشند معمولا برای زیاد نشدن دست و لو نرفتن ترفندشان راز خود را برای کسی  فاش نمیکنند.

همیشه برای بررسی هر پروژه ای اولین کاری که میکنیم اسم  شرکت رو در گوگل جستجو میکنیم و نتایج جستجو رو مطالعه میکنیم. نتایج  جستجو از طریق گوگل رو در تصاویر زیر مشاهده کنید.

یونیک فاینانس گوگل 1

یونیک فاینانس گوگل 2

همانطور  که در تصاویر بالا هم مشاهده میکنین، نتایج اولیه باعث میشه که ما مشکوک  بشیم که این سایت کلاهبرداری هستش، یکی از سایت ها برای معرفی یونیک  فاینانس از واژه هرمی استفاده کرده دیگری تیتر زده که کلاهبرداری است … و  کمی پایین تر هم مشاهده کردیم که سایت تابناک خبری منتشر کرده مبنی بر  اینکه سرشاخه های سایت یونیک فاینانس بازداشت شدند! به نظرم با دیدن همین  مقالات هم میشه از سرمایه گذاری در این سایت منصرف شد ولی با توجه به اینکه  ممکنه همه غلط بگن ولی من درست بگم بازم به بررسی خودمون ادامه میدیم!

البته  قبل از اینکه به ادامه بحث بپردازیم؛ دوستانیکه این مطلب رو میخونند ممکنه  اولین بار باشه که با مفاهیمی مثل طرح پانزی و هرمی برخورد میکنند. من  توصیه میکنم تو هیچ طرح پانزی و هرمی سرمایه گذاری نکنید؛ خیلی هم راحت  میشه متوجه شد یه شرکت هرمی و پانزی هست یانه.

تفاوت بین طرح های کلاهبرداری پانزی و هرمی چیست؟ + ویدیو

یه  نگاهی به سایت اصلی یونیک فایننس  به آدرس unique.finance بندازیم، در گام  اول بریم به صفحه about us یا همون درباره ما(یونیک فاینانس)، همانطور که  در این صفحه مشاهده میکنین اسامی تیم یونیک فاینانس نوشته شده و در این  صفحه معرفی شده اند. برای بررسی پروژه ها یکی از کارهایی که باید انجام  بدیم اینه که اعضای تیم رو بررسی کنیم و در همین راستا ما اسامی رو در گوگل  جستجو میکنیم، پیشنهاد میکنم که شما هم حتما این کار رو انجام بدین.

یونیک فاینانس درباره ما

وقتی  شرکتی ادعا میکنه که سود قطعی به کاربرانش پرداخت میکنه، قطعا سر زبون ها  میفته و اسمشون در گوگل ترند میشه، خیلی جالبه برام که هیچ اثری از رزومه  این افراد در نتایج جستجوی فرد به فردشون که انجام دادم وجود نداشت. در  جستجوی اول خودم فقط اسامی این افراد رو در گوگل نوشتم و نتیجه ها رو دیدم  یه مرحله دیگه هم انجام میدم این بار اسم unique finance هم بعد از اسامی  ذکر شده می نویسم و بعد جستجو میکنم. شما هم حتما این کار رو انجام بدین و  خودتون ببینین که در هیچ سایتی توضیحی در مورد این افراد وجود نداره و اگه  هم هست در قالب پست رپورتاژ آگهی هستش و دقیقا همون متنی رو نوشتن که در  سایت یونیک فاینانس وجود داشت!

قطعا نمیخوام به این نتیجه برسم که  این سایت کلاهبرداره ولی تا همین الان نتیجه جستجوهام من رو دلسرد کرده.  برای سرمایه گذاری نیاز دارم که اعتماد کنم و نیاز دارم که خیال خودم رو  راحت کنم که پروژه یا سایتی که میخوام داخلش سرمایه گذاری کنم و پولم رو در  اختیارش قرار بدم مطمئن باشه.

طبق جستجویی که داشتم متوجه شدم که  یونیک فاینانس خودش رو یک کمپانی سرمایه گذاری و یا شرکت مدیریت مالی و  crowd funding واقع در شهر زوریخ سوئیس معرفی کرده و جالب اینجاست که در  خیلی از بررسی ها به هشدار سایت FINMA اشاره شده! سایت FINMA سازمان نظارت بر موسسات مالی سوئیس هستش که در تصویر زیر هشدار این سازمان رو مشاهده میکنین.

فینما Finma

شرکت  مدعی شده بود که در سوئیس ثبت شده و الان در یکی از جستجوهام به این رسیدم  که این شرکت در لیست هشدار سازمان نظارت بر موسسات مالی سوئیس قرار داره،  یعنی باز هم بهش نگم کلاهبردار! حتی اگه کلاهبردار هم نباشه چرا باید پولی  که برای به دست آوردنش این همه زحمت کشیدم رو در این سایت سرمایه گذاری  کنم،  با این همه حواشی که این سایت داره ریسک خیلی زیادی رو باید متحمل  بشم!

به شخصه قبول دارم که همه دنبال سود هستیم و میخوایم یک شبه  پولدار بشیم و این رو هم قبول دارم که مردم ایران با توجه به شرایط اقتصادی  که دارن بیشتر دنبال این موضوع هستن ولی این همه حواشی و این همه هشدار از  سایت های مختلف رو نمیشه نادیده بگیریم.

یکی دیگه از سایت هایی که با تیتر آخرین جزییات از شرکت هرمی یونیک فاینانس مطلب نوشته رو در تصویر زیر مشاهده میکنیم.

جامجم یونیک فاینانس

باز  هم به جستجوی خودم ادامه میدم چون ممکنه همه غلط بگن و یونیک فاینانس درست  کار باشه! ولی وقتی تصویر گوگل استریت یونیک فاینانس رو دیدم ترجیح دادم  که حتما برای شما هم بذارم که شما هم ببینین در چه شرکت بزرگی دارین سرمایه  گذاری میکنین(البته پیشنهاد میکنم که پولتون رو هر جایی سرمایه گذاری  نکنین!!!)

یونیک فاینانس

جمع بندی نهایی

در  یکی از سایت های ایرانی به نام Pay98 که در مورد یونیک فایننس مطلب نوشته  بود دیدم که توصیه نهایی خوبی کرده بود و دقیقا حرفایی که من میخواستم بگم  رو زده بود. پس تصمیم گرفتم که عینا همون متن رو در آخر این پست قرار بدم.  ” هرچند در وب سایت های مختلف بازخوردهای مثبت و منفی بسیاری  درباره این وب سایت وجود دارد اما سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که  سرمایه گذاری در چنین وب سایت های دارای ریسک بسیار بالایی است و با توجه  به نبود آدرس و مشخص نبودن هویت واقعی صاحبان وب سایت در صورت بروز مشکل  رسیدگی به شکایت تقریبا غیرممکن خواهد بود و درصورتی که این سایت هدفی جز  کلاهبرداری از کابران زود باور داشته باشد دلیلی برای مخفی کردن این  اطلاعات وجود ندارد. بررسی های ما نشان می دهد شاید هنوز خبری در خصوص کلاه  برداری این شرکت منتشر نشده باشد اما افرادی که در این پلتفرم سرمایه  گذاری می کنند ریسک بزرگی را متحمل می شوند. لذا توصیه می کنیم قبل از  سرمایه گذاری با دقت بیشتری عملکرد یونیک فاینانس را زیر نظر بگیرید.”

به روز رسانی شده در تاریخ  ۷ دی ۹۸

دستگیری ۶ سرشاخه‌‌ ‌شرکت هرمی یونیک فاینانس در یزد و خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد به نقل از روابط عمومی دادگستری،  غلامعلی دهشیری رئیس‌کل دادگستری استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه  حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان از شناسایی یک شرکت هرمی، تحت عنوان یونیک  فاینانس با 2500 نفر عضو خبر داد و گفت:


با  اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج)، 3 نفر از  سرشاخه‌های این شبکه در استان‌های یزد و خراسان رضوی دستگیر شدند.


وی افزود:


 این شبکه کلاهبرداری با پوشش جذب سرمایه و خرید سهام از شرکت‌های معروف  بورس در خارج کشور، سرمایه شهروندان را دریافت و با ترغیب افراد به  شبکه‌سازی و پرداخت پورسانت، شبکه انسانی تشکیل و شرکت هرمی را مدیریت  می‌کردند.


این مقام قضایی، با اشاره به اعتراف به عضوگیری بیش از 2500 نفر توسط سرشبکه‌های دستگیرشده اظهار کرد:


مبلغی  بالغ بر 155 میلیون دلار که معادل بیش از 2 هزار میلیارد تومان است، توسط  این شبکه جذب و مقادیر قابل توجهی در قالب ارز از کشور خارج شده است. افراد  دستگیرشده با صدور قرار قانونی در بازداشت به‌سر می‌برند و تحقیق در این  زمینه ادامه دارد.


وی بر لزوم دقت نظر مردم در مواجهه با شرکت‌های هرمی تأکید کرد و خاطرنشان کرد:

 


التزام  به مبانی قانونی کشور و مراجع مورد وثوق، مطمئن و متعهد برای سرمایه گذاری  بهترین راه برای امنیت سرمایه شهروندان است و اعتماد به سایر راه‌ها همچون  شرکت‌های هرمی چیزی جز پشیمانی و هدررفت سرمایه به‌دنبال ندارد.


به روز رسانی شده در ۱۸ بهمن ۹۸

 

 

اخیرا  ویدیو جدیدی در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد که نشان می دهد  لیدرها و مدیران کلاهبردار یونیک فایننس دستگیر شده اند. برخی از اعضای  پروژه یونیک فاینانس که با هدف کلاهبرداری و سو‌استفاده از مردم تشکیل شده و  مرکز اصلی فعالیت های خود را در ترکیه و‌‌ ایران پایه گذاری کرده است؛ به  تازگی توسط پلیس ترکیه دستگیر شده است.

نتیجه گیری

سرمایه  گذاری در پروژه هایی با سود قطعی و بالا در واقع روش هایی برای کلاهبرداری  از افرادی است که در این خصوص دانش و آگاهی بالایی ندارند و متاسفانه هر  بار این اتفاق برای افرادی که تحقیق و مطالعه ای در این خصوص ندارد رخ می  دهد. بارها در بررسی پروژه های پانزی و هرمی اعلام کردیم که مدیران این نوع  پروژه ها تنها جیب مردم را خالی می کنند تا جیب خود را پر کنند و قابل  اطمینان نیستند، اما بسیاری اصرار ورزیدند که گفته های سایت ما دروغ است.

طرح پانزی(Ponzi) چیست؛ چگونه در دام آن گرفتار نشویم؟

پروژه  های کلاهبرداری با وعده های دروغین سود قطعی و چند برابری در سراسر دنیا  مرسوم است، اما حال کمتر کسی گول این وعده را می خورد و آنها را باور می  کند، زیرا با یک بررسی ساده متوجه دروغ و کلاهبرداری این پروژه ها می شوند.  این را باید در نظر گرفت که کلاهبرداری همیشه به روش های جدید در مسیر هر  فرد قرار میگیرد، اما هر بار که با طرح پانزی و هرمی مواجه شدید، شک نکنید  که این پروژه ها کلاهبرداری از آب در می آیند. در نهایت اینکه پیش از  سرمایه گذاری در هر پروژه ای ابتدا در مورد آن اطلاعات کافی به دست بیاورید  و با افراد آگاه مشورت کنید.