۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

تجاوز

امروزه کم نیستند مجرمینی که از منظر وضعیت روانی از مشکلات زیادی رنج می برند. از میان تمامی جرایم، جرم تجاوز به عنف معمولاً توسط مجرمینی ارتکاب می یابد که متأسفانه به هر دلیل نتوانستند از طریق قانونی اقدام به برقراری نزدیکی و ارتباط جنسی نمایند و از این رو، مرتکب جرم تجاوز به عنف می شوند. البته مرتکبینی وجود دارند که توانسته اند زندگی تشکیل داده و دارای همسر و فرزند/ فرزندان باشند؛ لیکن متأسفانه خلأهای روانی موجبات ارتکاب جرم تجاوز به عنف را در آن بیدار کرده است. بنابراین، مرتکبی جرم تجاوز به عنف معمولاً دارای مشکلات روحی و روانی عدیده ای در دوران کودکی یا نوجوانی خود هستند. چه بسا بسیاری از آنها خود، قربانی تجاوز شدند.

جرم تجاوز به عنف در تمامی کشورهای دنیا همچنان و هر روزه قربانی می گیرد و مختص منطقه یا کشور خاصی نیست.

معمولاً افرادی که دست به تجاوز به عنف می زنند ابتدا قربانی خود را می ربایند و سپس با برقراری ارتباط جنسی همراه با خشونت و اکراه، قربانی را به قتل می رسانند. برای اطلاعات بیشتر مقاله زنا در قانون مجازات اسلامی را بخوانید.

ماهیت جرم تجاوز به عنف

عنف در لغت به معنی اجبار و زور است و تجاوز به عنف، نوعی زنا محسوب می شود که در آن رضایت و تمکین از سوی زن وجود ندارد. مجازات جرم تجاوز به عنف اعدام است. بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی در این خصوص مقرر داشته است:

«حد زنا در موارد زیر اعدام است:.... ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است...».

تبصره 2 ماده 224 قانون مجازات اسلامی در مورد رضای به عنف چنین مقرر کرده است:

«هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است».

اشکال تجاوز جنسی

تجاوز جنسی عمولاً دارای اشکال مختلفی است که در یک تقسیم بندی ساده عبارتند از:

 • کودک آزاری؛
 • عورت نمایی؛
 • پورنوگرافی (Pornography)؛
 • زنای با محارم؛
 • زنای بدون رضایت

تقسیم بندی می شود.

پرونده های تجاوز به عنف

پرونده های تجاوز به عنف، معمولاً پرونده های وحشتناکی هستند که فرد متجاوز تنها به تجاوز بسنده نکرده؛ بلکه قربانی خود را مورد آزار و اذیت جنسی قرار می دهد و سپس او را به قتل می رساند. در برخی پرونده ها، قاتل حتی پس از تجاوز و کشتن قربانی خود، اموال او را نیز به سرقت می برد. نمونه هایی از پرونده های تجاوز به عنف را در زیر مشاهده می کنید:

1. پرونده اسماعیل رنگرز

قتل آتنا اصلانی در سال 96 یکی از جنجالی ترین پرونده های سال های اخیر تلقی می شود، با کشف جنازه مورد تجاوز واقع شده آتنا از داخل بشکه ای در پارکینگ همسایه یعنی اسماعیل رنگرز بازجویی از او شروع شد و مشخص شد که آتنا تنها قربانی این قتل وحشتناک نبوده است. بلکه 3 فقره قتل دیگر وجود داشته که اسماعیل آن را در پرونده خود قرار داده است.

2. پرونده فرزاد مسافرکش

فرزاد، مسافرکش پلیدی بود که در دهه 80، سه زن از مشافران خود را مورد تجاوز قرار داده و پس از کشتن آنها، طلاهای مقتولین را با خود به سرقت برده است. البته به گفته خود پس از انجام این 3 فقره قتل، توبه می کند؛ اما دوباره وسوسه کی شود  و به 4 زن دیگر تجاوز می کند و پس از قتل و تکه تکه کردن آنها، جنازه آنها را در گوشه ای رها می کند.

3- پرونده خفاش شب

غلامرضا خوش رو، معروف به خفاش شب، پس از سوار کردن دختران جوان و زنان، آنها را به محلی کشانده و پس از تجاوز، قربانیان خود را به قتل رسانده و طلاهای آنها را به سرقت می برد. سرانجام در 22 خرداد سال 76 قصاص شد.

4- پرونده قاتل عنکبوتی

سعید حنایی معروف به قاتل عنکبوتی، در مشهد زنان خیابانی را با ادعای ریشه کن کردن فساد به قتل می رساند. البته خود، قبل از وقوع ارتکاب قتل، به قربانیان تجاوز می کرده و سپس آنها را به قتل می رسانده است. مادر و فرزند وی از او به عنوان قهرمان یاد می کردند.

ارکان جرم تجاوز به عنف

جرم تجاوز به عنف نیز مانند سایر جرایم دارای 3 رکن قانونی، مادی و معنوی (روانی) است.

الف- رکن قانونی تجاوز به عنف: 

رکن قانونی جرم تجاوز به عنف در بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی بیان شده است. از سوی دیگر در تبصره ماده 224 موارد در حکم زنای (تجاوز) به عنف را بیان کرده است.

ب- رکن مادی جرم تجاوز به عنف:

برقراری ارتباط جنسی و نزدیکی، به گونه ای که آلت تناسلی مرد داخل در قُبُل یا دُبُر زن گردد به گونه ای که زن به برقراری چنین ارتباطی رضایت نداشته باشد. بنابراین اعمال زور و تهدید و به کار بردن خشونت عنصر مادی جرم تجاوز به عنف را تشکیل می دهد.

پ- رکن روانی جرم تجاوز به عنف

بلوغ، عقل و اختیار رکن روانی (معنوی) تمام جرایم را تشکیل می دهند. مرتکب تجاوز به عنف هم از این امر مستثنی نیست. بنابراین علم مرتکب مبنی بر عدم رضایت بزه دیده یا قربانی از وقوع جرم تجاوز به عنف و عمد او نسبت به ارتکاب جرم تجاوز به عنف، رکن روانی جرم تجاوز را تشکیل می دهد.

در زیر متداول ترین سؤالات در مورد تجاوز به عنف مطرح شده است. همچنین برای مشاهده کانال تلگرام مؤسسه حقوقی ترنم عدالت روی آیکون زیر کلیک نمایید.

متداولترین سؤالات در مورد تجاوز

عوامل مؤثر در ارتکاب جرم تجاوز به عنف چیست؟

مؤثرترین عوامل در جرم تجاوز به عنف عبارت است از:
 • عوامل خانوادگی: مثلاً وجود خانواده های بی بند و بار و داشتن روابط آزاد موجبات تحقق جرم تجاوز به عنف را فراهم می کند.
 • عوامل اقتصادی: وجود فقر در خانواده و رنج بردن از مسائل و مشکلات مالی سبب تحقق جرم تجاوز به عنف است؛ چه بسا که بسیاری از مجرمین پس از تحقق جرم تجاوز، اموال قربانی خود را به سرقت می برند.
 • عوامل روان شناختی: داشتن عقده های روانی و تردید نسبت به احساس مرد بودن و یا مورد تجاوز واقع شدن فرد در کودکی از مهمترین عوامل وقوع جرم تجاوز به عنف هستند.
 • عوامل فرهنگی: دیدن فیلم های مستهجن و پورنوگرافی و حاوی صحنه های تجاوز می تواند فرد را به سمت ارتکاب جرم تجاوز به عنف سوق دهد. 

روش های اثبات جرم تجاوز به عنف چیست؟

اثبات مسئله تجاوز به عنف از سوی قربانی این جرم امری دشوار است. البته در صورت مراجعه سریع به پزشکی قانونی می توان گامی جهت سهل نمودن اثبات این جرم برداشت.
اثبات جرم تجاوز به عنف از طریق:
 • 4 مرتبه اقرار متهم در نزد قاضی؛
 • شهادت 4 مرد عادل؛
 • وجود قرائن و امارت کافی و اطمینان آور برای علم قاضی از مهمترین دلایل اثبات جرم تجاوز به عنف است. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اثبات جرم تجاوز به عنف اینجا کلیک کنید.

آیا در جرم تجاوز به عنف اگر زن باکره باشد، چیزی به او تعلق می گیرد؟

بله، در جرم تجاوز به عنف چنانچه زن باکره باشد به او ارش البکاره و مهرالمثل تعلق می گیرد و همچنین در صورتی که زن باکره نباشد، تنها مهر المثل به زن تعلق می گیرد. منظور از مهرالمثل در نظر گرفتن مهر برای زن با توجه به شخصیت و ویژگی های زن است. در واقع در تعیین مهرالمثل حال زن از حیث تحصیلات، وضع خانوادگی و طبقه اجتماعی و ... در نظر گرفته می شود. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اثبات این امر که تجاوز بدون رضایت زن صورت گرفته است چگونه است؟

قربانیان تجاوز (زنان و دختران) وظیفه اثبات جرم تجاوز به عنف را بر عهده دارند. در واقع، زنان و دختران باید با ارائه ادله اثبات نمایند که تجاوز بدون رضایت آن ها اتفاق افتاده است.

آیا تحقیق در جرم تجاوز به عنف امکان پذیر است؟

به موجب ماده 102 قانون آیین دادرسی کیفری هر گونه تحقیق در جرایم منافی عفت ممنوع است:
«انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرائم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست، مگر در مواردی که جرم در مرئی و منظر عام واقع شده و یا دارای شاکی یا به عنف یا سازمان‌یافته باشد که در این صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط مقام قضائی انجام می‌شود.
تبصره ۱ـ در جرائم منافی عفت هرگاه شاکی وجود نداشته باشد و متهم بدواً قصد اقرار داشته باشد، قاضی وی را توصیه به پوشاندن جرم و عدم اقرار می‌کند.
تبصره ۲- قاضی مکلف است عواقب شهادت فاقد شرایط قانونی را به شاهدان تذکر دهد.
تبصره ۳- در جرائم مذکور در این ماده، اگر بزه دیده محجور باشد، ولی یا سرپرست قانونی او حق طرح شکایت دارد. در مورد بزه دیده بالغی که سن او زیر هجده سال است، ولی یا سرپرست قانونی او نیز حق طرح شکایت دارد».

راهنمای استفاده از وکیل

بی شک هر کس که بر مزایای داشتن وکیل در دعاوی حقوقی و یا معاملات آگاهی داشته باشد بدون داشتن یک وکیل خوب و خبره هیچ فعالیت دارای ریسکی را بدون حضور وکیل خود انجام نمی دهد.
البته در یک دهه اخیر تمایل مردم کشور عزیز به گرفتن وکیل و استفاده از مزایای داشتن وکیل در مشکلات قضایی بسیار افزایش یافته است.

اما هنوز هم هستند افرادی که خودشان شخصا اقدام به انجام معامله ای میکنند و پس از گیر افتادن در دام و یا به دردسر افتادن اقدام به مشورت با وکیل میکنند. یکی از دلایل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها و زیاد شدن پرونده های قضایی در دادگاه ها مشورت نکردن با وکیل در امور قضاییست.

چرا به وکیل نیاز داریم ؟

پرونده های حقوقی اغلب ماهیت پیچیده ای دارند و همه چیز آن گونه که در ظاهر  ساده به نظر می رسدنیست. یک پرونده حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب  روش غلط برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین پرونده یا هر دلیل دیگری چند سال  سپری شود و تازه افراد به فکر انتخاب وکیل می افتند . اما برخی از افراد  با بروز کوچک ترین مشکل حقوقی نیز به سراغ متخصص قانون یعنی وکیل می روند و  از مزایای آن اعم از جلوگیری از اطاله دادرسی_پپیگیری وکیل بجای موکل در  مراجع قضایی و استفاده از راه حل های قانونی مناسب بهره مند می شوند.

آیا حضور وکیل تاثیری در روند دادرسی دارد؟

اغلب قضاوت در پرونده ای که وکیل دادگستری در آن حضور  دارد دقت و ملاحظه بیشتری مبذول می نمایند و مسلما حضور وکیل در دفاتر شعب و  آشنایی با مفاهیم حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دید و بینش مدیر  دفتر و کارکنان شعب که براثر تجربه کاری حادث گردیده است باعث خواهد شد  روال پرونده سریعتر صحیح تر طی شود.
بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام که درآینده بار حقوقی خواهد داشت  با یک وکیل دادگستری (همانند کاری که افراد در کشورهای پیشرفته انجام می  دهند) مشورت نمائیم تا جلوی خسارات آتی را بگیریم و در صورت بروز اختلافات  قبل از اقدام حقوقی حتما با یک وکیل مشورت کنیم که چه بسی یک مشورت ساده و  صرف هزینه ای اندک جلوی خسارات و راه های طولانی دادگاهها و اطاله وقتمان  را بگیرد.

نحوه اعطای وکالت به وکیل چگونه است؟

در حال حاضر اعطای وکالت به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور موکل انجام می شود.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی خانوادگی چیست؟

تجربه نشان داده است اغلب اشخاص بالاخص افرادی که از شان و مرتبه بالایی  برخوردارند بعد از حضور در جلسات خانوادگی دادگاه به علت درگیری های لفظی و  تنش های عصبی از اینکه خود در جلسات حضور یافته و وکیل نگرفته اند اظهار  پشیمانی نموده اند، زیرا حضور وکیل اغلب مانع از طرح مباحث بی اساس و پایه  خواهد شد.
حضور وکیل در دعاوی خانوادگی باعث تسریع امور _ عدم حضور زوجین در جلسات خواهد شد.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی کیفری چیست؟

در پرونده های حقوقی بدون حضور موکل وکیل می تواند ضمن اعلام وکالت و  ارائه لایحه از موکل خود دفاع کند . اما در پرونده های کیفری ، خود متهم  باید حضور داشته باشد و تا زمانیکه تحقیقات مقدماتی به پایان نرسیده وکیل  حق دخالت ندارد و با اتمام مراحل دادرسی و تحقیقات مقدماتی او می تواند  وارد پرونده شود . علت این مسئله هم این است که چون موکل متهم به انجام  جرمی کیفری است وکیل نمی تواند پاسخگوی اتهام او باشد و او خودش باید نسبت  به این مساله پاسخگو باشد.
وکیل دادگستری می تواند با تنظیم شکوائیه مناسب تعیین و تشخیص جرم ارتکابی انجام اقدامات قضایی حضور در کلانتری و دادسرا و عدم مواجهه شاکی  ومتهم کلیه اقدامات اعم از مراحل مقدماتی (دادسرا) بدوی تجدیدنظر را انجام  دهد.