۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

تهدید

تهدید در لغت به معنای ترساندن شخصی به منظور مجبور کردن او به انجام دادن یا عدم انجام کاری. جرم تهدید زمانی واقع می شود که شخصی که مورد تهدید واقع شده است، از سوی دیگری برای انجام کار یا عدم انجام کار نامشروع مورد ارعاب قرار بگیرد (اگر فاعل جرم تهدید دیگری را به انجام عملی مشروع تهدید کند، جرم تهدید محقق نشده است).

جرم تهدید دارای سه عنصر قانونی، مادی و معنوی است.

عنصر قانونی جرم تهدید

عنصر قانونی جرم تهدید در ماده 669 قانون مجازات اسلامی است. این ماده چنین مقرر کرده است:

«هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

عنصر مادی جرم تهدید

عنصر مادی جرم تهدید عبارت است از: فعل تهدید نمودن. البته ماده در مورد سایر شرایط برای تحقق جرم تهدید مواردی را در نظر نظر گرفته است.

بررسی نکات جرم تهدید در ماده 669 قانون مجازات:

1- عبارت «به هر نحو» نشان می دهد تهدید می تواند با توسل به هر وسیله انجام گیرد، مثلا کسی دیگری را با چاقو و یا تفنگ وادار به انجام کاری کند و یا اینکه اصلاً وسیله به کار نبرد و صرفاً با به کار بردن الفاظی دیگری را تهدید و وادار به انجام دادن کاری نماید.

2- موضوع جرم تهدید عبارت است از: تهدید نسبت به قتل، ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا افشای اسرار. بنابراین این موارد حصری هستند و به غیر از این ها موارد دیگری قابل قبول نخواهد بود.

3- تهدید به قتل، ضررهای نفسی و شرافتی و مالی می تواند نسبت به تهدید شوند باشد و یا نسبت به بستگان او واقع شود. البته قانون گذار درجه دوری یا نزدیکی بستگان را مشخص نکرده است. به نظر می رسد تشخیص این امر عرفی است.

4- تهدید کننده باید با اعمال تهدید تقاضای وجه و یا انجام و یا عدم انجام کاری را از تهدید شونده داشته باشد. مثلاً الف، ب را تهدید می کند که در صورتی که مبلغ 100،000،000 تومان به من ندهی آبروی خودت یا خواهرت را می برم.

عنصر روانی یا معنوی جرم تهدید

در وقوع جرایم باید سوء نیت عام (علم+عمد مرتکب) و سوء نیت خاص (تحقق نتیجه مورد نظر قانون گذار) وجود داشته باشد. حال از آنجایی که جرم تهدید از جمله جرایم مطلق است نه مقید، بنابراین سوء نیت خاص (تحقق نتیجه) در این جرم دخالتی ندارد و صرف سوء نیت عام (علم و عمد مرتکب) برای وقوع جرم تهدید کافی است.

بررسی موضوعات جرم تهدید

جرم تهدید می توان نسبت به جان (نفس) فرد یا ضررهای نفسی واقع شود. مثلاً الف، ب را تهدید به قتل می کند و یا ب را تهدید به اسیدپاشی و یا ضرب و جرم می نماید.

همچنین جرم تهدید می توتند نسبت به اموال فرد نیز واقع شود. مثلاً، الف به ب می گوید اگر وجهی را به من ندهی ماشینت را خراب می کنم.

تهدید می تواند نسبت به ضررهای شرافتی و عرض و آبروی فرد نیز واقع شود. مثلاً الف به ب می گوید اگر وجهی را به من ندهی آبرویت را در محل کار می برم.

تهدید کننده در اثر تهدید می تواند با دانستن رازی مهم از فرد، او را تهدید به انجام یا ترک انجام عملی کند. مثلاً الف به ب می گوید اگر وجهی را به من ندهی، به همه می گویم تو با ج رابطه ای نامشروع برقرار کرده ای.

در زیر مهمترین سؤالات در حوزه جرم تهدید از سوی مخاطبان پاسخ داده شده است. همچنین برای مشاهده کانال تلگرام مؤسسه ترنم عدالت روی آیکون زیر کلیک کنید.

سؤالات رایج حقوقی جرم تهدید

مجازات جرم تهدید چیست؟

در صورتی که همه شرایط ماده 669 فراهم باشد در این صورت مجازات جرم تهدید دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه را داده است. البته دادگاه با توجه به میزان تهدید و تأثیر گذاری آن مجازات را تعیین می کند.

تهدید به افشای چت و اسکرین شات جرم است؟

امروزه با توجه به گسترش و شیوع استفاده از فضای مجازی متأسفانه بعضاً افراد یکدیگر را نسبت به افشای چت، عکس و فیلم تهدید می کنند. این عمل نیز تهدید تلقی می شود و صرف نظر از اینکه مرتکب اقدام به افشای عکس، فیلم یا چت خصوصی بنماید یا ننماید قابل مجازات است.

جرم تهدید قابل گذشت است؟

بله، جرم تهدید در دسته جرایم قابل گذشت است و با گذشت شاکی قرار موقوفی تعقیب صادر می شود.

آیا صرف ترسیدن از کسی تهدید محسوب می شود؟

خیر، مجرد ترسیدن از کسی تهدید نیست و در صورتی که تهدید شونده بداند که تهدید کننده نمی تواند تهدید خود را عملی کند، در اینجا تهدیدی واقع نشده است. تشخیص این امر که عمل تهدید مؤثر در تهدید شونده بوده است یا خیر با قاضی است که با توجه به وضعیت و شرایط تهدید شونده و اوضاع و احوال این امر ار تحقق یا عدم تحقق جرم تهدید را تشخیص خواهد داد.

آیا مجازاتی متوجه تهدید شونده خواهد بود؟

فرض کنید الف به ب می گوید اگر ج را مورد ضرب و جرح قرار ندهی تو را خواهم کشت.  در این مثال اگر تهدید شونده اراده خود را از دست داده باشد، در اینجا مسئولیتی متوجه او نخواهد بود؛ اما چنانچه تهدید شونده دارای اراده و اختیار باشد و با اراده ج را مورد ضرب و جرح قرار دهد، تهدید شونده (ب) مباشر و فاعل جرم ضرب و جرح است و تهدید کننده معاون جرم خواهد بود.

راهنمای استفاده از وکیل

بی شک هر کس که بر مزایای داشتن وکیل در دعاوی حقوقی و یا معاملات آگاهی داشته باشد بدون داشتن یک وکیل خوب و خبره هیچ فعالیت دارای ریسکی را بدون حضور وکیل خود انجام نمی دهد.
البته در یک دهه اخیر تمایل مردم کشور عزیز به گرفتن وکیل و استفاده از مزایای داشتن وکیل در مشکلات قضایی بسیار افزایش یافته است.

اما هنوز هم هستند افرادی که خودشان شخصا اقدام به انجام معامله ای میکنند و پس از گیر افتادن در دام و یا به دردسر افتادن اقدام به مشورت با وکیل میکنند. یکی از دلایل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها و زیاد شدن پرونده های قضایی در دادگاه ها مشورت نکردن با وکیل در امور قضاییست.

چرا به وکیل نیاز داریم ؟

پرونده های حقوقی اغلب ماهیت پیچیده ای دارند و همه چیز آن گونه که در ظاهر  ساده به نظر می رسدنیست . یک پرونده حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب  روش غلط برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین پرونده یا هر دلیل دیگری چند سال  سپری شود و تازه افراد به فکر انتخاب وکیل می افتند . اما برخی از افراد  با بروز کوچک ترین مشکل حقوقی نیز به سراغ متخصص قانون یعنی وکیل می روند و  از مزایای آن اعم از جلوگیری از اطاله دادرسی_پپیگیری وکیل بجای موکل در  مراجع قضایی و استفاده از راه حل های قانونی مناسب بهره مند می شوند.

آیا حضور وکیل تاثیری در روند دادرسی دارد؟

اغلب قضاوت در پرونده ای که وکیل دادگستری در آن حضور  دارد دقت و ملاحظه بیشتری مبذول می نمایند و مسلما حضور وکیل در دفاتر شعب و  آشنایی با مفاهیم حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دید و بینش مدیر  دفتر و کارکنان شعب که براثر تجربه کاری حادث گردیده است باعث خواهد شد  روال پرونده سریعتر صحیح تر طی شود.
بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام که درآینده بار حقوقی خواهد داشت  با یک وکیل دادگستری (همانند کاری که افراد در کشورهای پیشرفته انجام می  دهند) مشورت نمائیم تا جلوی خسارات آتی را بگیریم و در صورت بروز اختلافات  قبل از اقدام حقوقی حتما با یک وکیل مشورت کنیم که چه بسی یک مشورت ساده و  صرف هزینه ای اندک جلوی خسارات و راه های طولانی دادگاهها و اطاله وقتمان  را بگیرد.

نحوه اعطای وکالت به وکیل چگونه است؟

در حال حاضر اعطای وکالت به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور موکل انجام می شود.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی خانوادگی چیست؟

تجربه نشان داده است اغلب اشخاص بالاخص افرادی که از شان و مرتبه بالایی  برخوردارند بعد از حضور در جلسات خانوادگی دادگاه به علت درگیری های لفظی و  تنش های عصبی از اینکه خود در جلسات حضور یافته و وکیل نگرفته اند اظهار  پشیمانی نموده اند، زیرا حضور وکیل اغلب مانع از طرح مباحث بی اساس و پایه  خواهد شد.
حضور وکیل در دعاوی خانوادگی باعث تسریع امور _ عدم حضور زوجین در جلسات خواهد شد.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی کیفری چیست؟

در پرونده های حقوقی بدون حضور موکل وکیل می تواند ضمن اعلام وکالت و  ارائه لایحه از موکل خود دفاع کند . اما در پرونده های کیفری، خود متهم  باید حضور داشته باشد و تا زمانیکه تحقیقات مقدماتی به پایان نرسیده وکیل  حق دخالت ندارد و با اتمام مراحل دادرسی و تحقیقات مقدماتی او می تواند  وارد پرونده شود . علت این مسئله هم این است که چون موکل متهم به انجام  جرمی کیفری است وکیل نمی تواند پاسخگوی اتهام او باشد و او خودش باید نسبت  به این مساله پاسخگو باشد.
وکیل دادگستری می تواند با تنظیم شکوائیه مناسب تعیین و تشخیص جرم  ارتکابی انجام اقدامات قضایی حضور در کلانتری و دادسرا و عدم مواجهه شاکی  ومتهم کلیه اقدامات اعم از مراحل مقدماتی (دادسرا) بدوی تجدیدنظر را انجام  دهد.