۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

جرایم رایانه ای

جرایم رایانه ای به جرایمی اطلاق می شود که در فضای مجازی رخ می دهد. این نوع جرایم به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:


 • جرایمی که رایانه به عنوان ابزار جرم در آنها مورد استفاده قرار می گیرد: مانند کلاهبرداری های رایانه ای. برای اطلاعات بیشتر در مورد کلاهبرداری رایانه ای اینجا کلیک کنید.
 • جرایمی که در آنها رایانه به عنوان موضوع جرم مورد استفاده قرار می گیرد: مانند تخریب داده های رایانه ای و یا سرقت از داده های رایانه ای.
 • جرایمی که در فضای مجازی رایانه رخ می دهند؛ اما بعضاً ممکن است در عالم واقع نمود داشته باشد، مانند انتشار ویروس و وُرم های کامپیوتری.

در واقع، جرایم رایانه ای به جرایمی گفته می شود که در انجام آن (چه به صورت فعل و یا به صورت ترک فعل) رایانه دخیل باشد.

از آنجایی که جرایم رایانه ای دارای خصوصیات ویژه ای هستند، از این رو بهتر است تا دادسرای ویژه به این دسته از جرایم رسیدگی شود. از همین روست که دادسرای جرایم رایانه ای ناحیه 31 تهران صلاحیت رسیدگی به این امور را دارد. نحوه رسیدگی به این دادسرا به شکل ویژه ای است. ذیلاً به بررسی نحوه رسیدگی به این جرایم می پردازیم:

1- در قدم اول برای طرح شکایت باید به برای آدرس اینترنتی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای تقدیم شکواییه مراجعه کنید.  برای دسترسی به آدرس اینترنتی اینجا کلیک کنید.

نکته مهم:  البته باید به این نکته توجه داشت که به موجب قانون جرایم رایانه ای اپراتورهای تلفن همراه مکلف اند که اطلاعات تماس و پیام ها را تا 6 ماه ذخیره و نگهداری نمایند. بنابراین پرینت مکالمات و تماس های 6 ماه آخر آن هم با طرح شکایت هایی همچون رابطه نامشروع و با دستور مقام قضایی قابل انجام است. از این رو صرف شک داشتن به همسر نمی تواند دلیل محکمی برای گرفتن پرینت تماس ها و پیام ها باشد. لزوم گرفتن پرینت تماس ها و پیام ها را بازپرس و دادیار باید تشخیص بدهد. در واقع، اگر بازپرس و دادیار پس از بررسی دریافتند که متن پیام ها ضروری است، باید درخواست پرینت تماس و پیام ها را برای هیئتی مرکب از 3 قاضی بفرستند و در صورت تأیید آن هیئت از مخابرات درخواست پرینت تماس ها و پیام ها را می نمایند. لکن در مورد پیام رسان هایی همچون واتساپ و تلگرام موضوع کمی دشوار تر است. 

2- در مرحله بعدی باید از شکواییه خود پرینتی به منظور مراجعه حضوری به دادرسای ناحیه 31 تهیه کنید. البته باید به همراه شکایت خود ادله لازم و کافی را نیز با خود به دادسرا ببرید.

3- در مرحله بعد تحقیقات توسط پلیس فتا و دادسرا آغاز می شود.

4- در نهایت به شاکی وقتی برای حضور ابلاغ می شود تا مدارک خود را ارائه دهد و اظهارات خود را اعلام کند.

برای مشاهده متن قانون جرایم رایانه ای اینجا کلیک کنید.

آدرس و شماره تلفن دادسرای ناحیه 31 تهران به شرح زیر است:

تهران – فلکه دوم صادقیه – خیابان آیت الله کاشانی – بلوار ابوذر – نبش بوستان دوم – دادسرای جرائم رایانه ای تهران

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۰۹۲۹۹۳

ساعت کاری: 8 صبح الی 14:45 بعد از ظهر

 به منظور مشاهده کانال تلگرام مؤسسه ترنم عدالت روی آیکون زیر کلیک کنید.


سؤالات حقوقی

جرایم رایانه ای شامل چه مواردی می شود و مصادیق آنها کدام است؟

مصادیق جرایم رایانه ای عبارتند از:
 • فیشینگ (برای مطالعه بیشتر در مورد فیشینگ اینجا کلیک کنید)؛
 • کلاهبرداری رایانه ای؛
 • جعل رایانه ای؛
 • جاسوسی رایانه ای؛
 • نشر اکاذیب از طریق رایانه؛
 • انتشار تصاویر مستهجن؛
 • سرقت اطلاعات و داده های رایانه ای؛
 • ایجاد اختلال در شبکه های رایانه ای
و ...

عناصر قانونی، مادی و روانی جرایم رایانه ای چیست؟

عنصر قانونی جرایم رایانه در بخش جرایم رایانه ای قانون مجازات اسلامی ذکر شده است. برای مشاهده قانون جرایم رایانه ای اینجا کلیک کنید.
عنصر مادی جرایم رایانه ای عبارت است از هر نوع فعل یا ترک فعلی که است که در فضای مجازی و رایانه ای رخ می دهد.
عنصر روانی یا معنوی جرایم رایانه ای نیز قصد ضرر و یا اگر جرایم رایانه ای به منظور تخریب امنیت جامعه باسد، قصد جاسوسی نیز می تواند از جمله عناصر مادی یا روانی جرایم رایانه ای باشد.

مجازات جرایم رایانه ای چیست؟

1- دسترسی غیرمجاز به جرایم رایانه ای:
ماده729ـ هرکس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
2- شنود غیرمجاز:
هر کس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
3- جاسوسی رایانه ای:
ماده731ـ هر کس به طور غیرمجاز نسبت به داده های سری درحال انتقال یا ذخیره شده در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده مرتکب اعمال زیر شود، به مجازاتهای مقرر محکوم خواهدشد:
الف) دسترسی به داده های مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا شصت میلیون (60.000.000) ریال یا هر دو مجازات.
ب) در دسترس قراردادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت، به حبس از دو تا ده سال.
ج) افشاء یا در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای دولت، سازمان، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال.
تبصره1ـ داده های سری داده هایی است که افشای آنها به امنیت کشور یا منافع ملی لطمه می زند.
تبصره2ـ آئین نامه نحوه تعیین و تشخیص داده های سری و نحوه طبقه بندی و حفاظت آنها ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت اطلاعات با همکاری وزارتخانه های دادگستری، کشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهدرسید.
4- جعل و استفاده از سند مجعول:
ماده734ـ هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد:
الف) تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا واردکردن متقلبانة داده به آنها.
ب) تغییر داده ها یا علائم موجود در کارتهای حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانة داده ها یا علائم به آنها.
ماده735ـ هرکس با علم به مجعول بودن داده ها یا کارتها یا تراشه ها از آنها استفاده کند، به مجازات مندرج در ماده فوق محکوم خواهدشد.
5-  تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
 هرکس به طور غیرمجاز داده های دیگری را از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کند به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
ماده737ـ هر کس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل واردکردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سامانه های رایانه ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
6- سرقت و کلاهبرداری رایانه ای:
ماده740ـ هرکس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یک میلیون (1.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ماده741ـ هرکس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
7- جرایم علیه عفت و اخلاق
ماده742ـ هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره1ـ ارتکاب اعمال فوق درخصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازاتهای فوق می شود.
محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه و صور قبیحه باشد.
تبصره2ـ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون (1.000.000) ریال تا پنج میلیون (5.000.000) ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
تبصره3ـ چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفة خود قرار داده باشد یا به طور سازمان یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
تبصره4ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیر واقعی یا متنی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.
ماده743ـ هرکس از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:
الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل نموده یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو میلیون (2.000.000) ریال تا پنج میلیون (5.000.000) ریال است.
ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.
تبصره ـ مفاد این ماده و ماده (14) شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می شود.
8- هتک حیثیت و نشر اکاذیب:
ماده744ـ هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
ماده745ـ هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
ماده746ـ هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.

مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در جرایم رایانه ای چگونه است؟

الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه ای شود.
ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه ای را صادر کند و جرم به وقوع بپیوندد.
ج) هرگاه یکی از کارمندان شخص حقوقی با اطلاع مدیر یا در اثر عدم نظارت وی مرتکب جرم رایانه ای شود.
د) هرگاه تمام یا قسمتی از فعالیت شخص حقوقی به ارتکاب جرم رایانه ای اختصاص یافته باشد.
منظور از مدیر کسی است که اختیار نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی را دارد.

در چه مواردی مجازات مجرمین جرایم رایانه ای تشدید می شود؟

در صورت وجود یکی از موارد زیر مجازات جرایم رایانه ای تشدید می شود:
الف) هر یک از کارمندان و کارکنان اداره ها و سازمانها یا شوراها و یا شهرداریها و موسسه ها و شرکتهای دولتی و یا وابسته به دولت یا نهادهای انقلابی و بنیادها و مؤسسه هایی که زیر نظر ولی فقیه اداره می شوند و دیوان محاسبات و مؤسسه هایی که با کمک مستمر دولت اداره می شوند و یا دارندگان پایه قضائی و به طور کلی اعضاء و کارکنان قوای سه گانه و همچنین نیروهای مسلح و مأموران به خدمت عمومی اعم از رسمی و غیررسمی به مناسبت انجام وظیفه مرتکب جرم رایانه ای شده باشند.
ب) متصدی یا متصرف قانونی شبکه های رایانه ای یا مخابراتی که به مناسبت شغل خود مرتکب جرم رایانه ای شده باشد.
ج) داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، متعلق به دولت یا نهادها و مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی باشد.
د) جرم به صورت سازمان یافته ارتکاب یافته باشد.
ه) جرم در سطح گسترده ای ارتکاب یافته باشد.

راهنمای استفاده از وکیل

بی شک هر کس که بر مزایای داشتن وکیل در دعاوی حقوقی و یا معاملات آگاهی داشته باشد بدون داشتن یک وکیل خوب و خبره هیچ فعالیت دارای ریسکی را بدون حضور وکیل خود انجام نمی دهد.
البته در یک دهه اخیر تمایل مردم کشور عزیز به گرفتن وکیل و استفاده از مزایای داشتن وکیل در مشکلات قضایی بسیار افزایش یافته است.

اما هنوز هم هستند افرادی که خودشان شخصا اقدام به انجام معامله ای میکنند و پس از گیر افتادن در دام و یا به دردسر افتادن اقدام به مشورت با وکیل میکنند. یکی از دلایل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها و زیاد شدن پرونده های قضایی در دادگاه ها مشورت نکردن با وکیل در امور قضاییست.

چرا به وکیل نیاز داریم؟

پرونده های حقوقی اغلب ماهیت پیچیده ای دارند و همه چیز آن گونه که در ظاهر  ساده به نظر می رسدنیست . یک پرونده حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب  روش غلط برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین پرونده یا هر دلیل دیگری چند سال  سپری شود و تازه افراد به فکر انتخاب وکیل می افتند . اما برخی از افراد  با بروز کوچک ترین مشکل حقوقی نیز به سراغ متخصص قانون یعنی وکیل می روند و  از مزایای آن اعم از جلوگیری از اطاله دادرسی_پپیگیری وکیل بجای موکل در  مراجع قضایی و استفاده از راه حل های قانونی مناسب بهره مند می شوند.

تفاوت حضور فرد یا استفاده از دانش وکیل در مراجعه به دادگاه در چیست؟

 • مهمترین فایده  درخواست وکیل آن است که از نتیجه پرونده و دعوی حقوقی با خبر شوید. یک  وکیل کارآمد و با تجربه با مطالعه شواهد و مدارک پرونده باید موکل خود را  از نتیجه احتمالی به درستی مطلع سازد که این امر در مراحل اولیه عقد  قرارداد با وکیل میسر می‌شود.
 •  وقتی بهترین وکیل را در اختیار دارید دیگر نیاز به روش‌های آزمون و خطا در دعاوی حقوقی  ندارید و به این ترتیب با پرداخت حق الوکاله از پرداخت وجوه بسیار برای  دادرسی‌های متعدد بی نیاز می‌شوید و در وقت و زمان شما نیز صرفه جویی خواهد  شد که این خود یکی از مهم‌ترین مزایای یک وکیل خوب برای پرونده مورد نظر  شما است.
 •  هیچ کس نمی‌تواند به تمام قوانین و مقررات و تبصره‌های  حقوقی آشنایی کامل داشته باشد، حضور یک وکیل پایه یک دادگستری یا حداقل یک  مشاوره حقوقی به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز از تبصره‌ها و قوانین در  مورد پرونده‌های خاص آگاه شوید و تا حدود بسیار زیادی از پرونده خود آگاهی  پیدا کرده و نسبت به رای دادگاه دید مناسبی پیدا کنید، در نتیجه تصمیم  آگاهانه‌تری با همفکری وکیل مورد نظر خود خواهید گرفت که نتیجه آن به طور  قطع نتیجه مطلوب‌تری است و تا حد زیادی موفقیت شما در پرونده را تضمین  خواهد کرد.
 •  یک وکیل دادگستری می‌تواند زمان مناسب برای طرح دعوا و  ارائه مستندات را به شما یادآوری کند، گاهی عدم آگاهی از این اطلاعات باعث  می‌شوند پرونده روند مثبتی نداشته باشد. این موضوع در واقع همان مثال  قدیمی است که می‌گوید هر حرفی وقت و مکانی دارد، در واقع وکلای خبره در امر  قضا بیان هر دفاعی را در زمانی خاص می‌دانند که موکل خود را به سمت موفقیت  در پرونده هدایت کنند.
 •  وکالت نیز مانند بسیاری از شغل‌های دیگر  از جمله مهندسی یا پزشکی یک شغل کاملا حرفه‌ای و مهارتی است و مسلما یک فرد  هر چند آگاه و مسلط به امور باشد توانایی لازم برای انجام تمام موارد  حقوقی و قضایی را نخواهد داشت و این کار تنها از یک وکیل خوب و کارآمد  ساخته است و برای همین است که گاهی اوقات برای بعضی از پرونده‌ها دادگاه به  اجبار وکیلی را انتخاب می‌کند که بتواند از حق موکل خود دفاغ کند. در  نتیجه پیشنهاد می کنیم اگر در تهران هستید از وکلای مطرح تهران بهره ببرید و  اگر در شهرستان ها زندگی می کنید، حداقل از یک وکیل پایه یک دادگستری  استفاده کنید. بدون شک مسائل و چالش های حقوقی موضوعاتی بسیار مهم برای هر  فرد هستند پس در امر استخدام یک وکیل خوب به هیچ عنوان نباید درنگ کرد زیرا  ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را به فرد مورد نظر وارد کند.
 •   وقتی یک وکیل پایه یک دادگستری مجرب در اختیار دارید قبل از جلسات رسیدگی  به پرونده دفاعیات و ادعاهای احتمالی طرف دعوا را حدس زده و خود را برای  جلسه رسیدگی به خوبی آماده کند. در واقع تجربه موجود در وکلای با سابقه  باعث می‌شود که برای هر اقدامی از طرف مقابل یک اقدام متقابلی را پیش‌بینی  کند و این خود بسیار حائز اهمیت است.

آیا حضور وکیل تاثیری در روند دادرسی دارد؟

اغلب قضاوت در پرونده ای که وکیل دادگستری در آن حضور  دارد دقت و ملاحظه بیشتری مبذول می نمایند و مسلما حضور وکیل در دفاتر شعب و  آشنایی با مفاهیم حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دید و بینش مدیر  دفتر و کارکنان شعب که براثر تجربه کاری حادث گردیده است باعث خواهد شد  روال پرونده سریعتر صحیح تر طی شود.
بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام که درآینده بار حقوقی خواهد داشت  با یک وکیل دادگستری (همانند کاری که افراد در کشورهای پیشرفته انجام می دهند) مشورت نمائیم تا جلوی خسارات آتی را بگیریم و در صورت بروز اختلافات قبل از اقدام حقوقی حتما با یک وکیل مشورت کنیم که چه بسی یک مشورت ساده و صرف هزینه ای اندک جلوی خسارات و راه های طولانی دادگاهها و اطاله وقتمان را بگیرد.

نحوه اعطای وکالت به وکیل چگونه است؟

در حال حاضر نحوه اعطای وکالت به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور موکل است.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی خانوادگی چیست؟

تجربه نشان داده است اغلب اشخاص بالاخص افرادی که از شان و مرتبه بالایی  برخوردارند بعد از حضور در جلسات خانوادگی دادگاه به علت درگیری های لفظی و  تنش های عصبی از اینکه خود در جلسات حضور یافته و وکیل نگرفته اند اظهار  پشیمانی نموده اند، زیرا حضور وکیل اغلب مانع از طرح مباحث بی اساس و پایه  خواهد شد.
حضور وکیل در دعاوی خانوادگی باعث تسریع امور _ عدم حضور زوجین در جلسات خواهد شد.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی کیفری چیست؟

در پرونده های حقوقی بدون حضور موکل وکیل می تواند ضمن اعلام وکالت و  ارائه لایحه از موکل خود دفاع کند . اما در پرونده های کیفری ، خود متهم  باید حضور داشته باشد و تا زمانیکه تحقیقات مقدماتی به پایان نرسیده وکیل  حق دخالت ندارد و با اتمام مراحل دادرسی و تحقیقات مقدماتی او می تواند  وارد پرونده شود . علت این مسئله هم این است که چون موکل متهم به انجام  جرمی کیفری است وکیل نمی تواند پاسخگوی اتهام او باشد و او خودش باید نسبت  به این مساله پاسخگو باشد.
وکیل دادگستری می تواند با تنظیم شکوائیه مناسب تعیین و تشخیص جرم  ارتکابی انجام اقدامات قضایی حضور در کلانتری و دادسرا و عدم مواجهه شاکی  ومتهم کلیه اقدامات اعم از مراحل مقدماتی (دادسرا) بدوی تجدیدنظر را انجام  دهد.