۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

روابط نامشروع

امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی برقراری روابط در فضای مجازی بسیار آسان شده است. بسیاری از زوجین که از زمدگی مشترک خود راضی نیستند با عضویت در گروه ها، کانال و چت کردن با سایر افراد در فضای مجازی و بعضاً ارسال عکس و فیلم های مستهجن از خود به برقراری ارتباط با یکدیگر روی می آورند. این امر یکی از مصادیق بارز برقراری روابط نامشروع است. به جز برقراری ارتباط در فضای مجازی، ارتباط داشتن ارتباط فیزیکی کمتر از زنا در حد بوسیدن و همبستری که منجر به برقراری ارتباط جنسی و نزدیکی نگردد بین زن و مردی که میان آنها علقه زوجیت وجود ندارد، یکی دیگر از مصادیق برقراری روابط نامشروع است. این جرم در دسته جرایم تعزیری است. روابط نامشروع در ماده 637 قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است. ماده 637 قانون مجازات اسلامی در این خصوص چنین مقرر نموده است:

«هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود».

این صفحه به فراخور تغییر قوانین به روز خواهد شد. مهمترین سؤالات در حوزه روابط نامشروع ذیلاً آمده است. به منظور مشاهده کانال تلگرام مؤسسه حقوقی ترنم عدالت بر روی آیکون زیر کلیک نمایید.

 

سؤالات متداول حقوقی در مورد روابط نامشروع

مجازات روابط نامشروع در فضای مجازی چیست؟

روابط نامشروع جرمی است کمتر از زنا از این رو در دسته مجازات های حدی قرار نمی گیرد؛ بلکه جزء مجازات های تعزیری است. برای این جرم در ماده 637 قانون مجازات اسلامی شلاق تعزیری تا 99 ضربه در نظر گرفته شده است.

مرجع صالح در رسیدگی به جرم ارتباط نامشروع کجاست؟

ارتباط نامشروع دو فرض را در بر می گیرد:
  • ارتباط مادون زنا یعنی صرفاً داشتن همبستری (مضاجعه) و بوسیدن (تقبیل) = در این فرض زن و مردی مدعری برقراری ارتباط مادون زنا باید به مستقیماً به دادگاه مراجعه کنند نه دادسرا؛
  • ارتباط در فضای مجازی و فرستادن عکس و فیلم مستهجن برای یکدیگر = در این فرض باید ابتدا به دادسرا مراجعه نمود تا تحقیقات اولیه و بررسی چت ها و و عکس و فیلم ها توسط دادستان صورت بگیرد.

نظرتون در مورد تعریف یک داستان واقعی حقوقی در مورد رابطه نامشروع چیست؟

ویدئوی زیر شرح کامل از ما وقع یک رابطه نامشروع هست. لطفا گوش بدید.

راهنمای استفاده از وکیل

بی شک هر کس که بر مزایای داشتن وکیل در دعاوی حقوقی و یا معاملات آگاهی داشته باشد بدون داشتن یک وکیل خوب و خبره هیچ فعالیت دارای ریسکی را بدون حضور وکیل خود انجام نمی دهد.
البته در یک دهه اخیر تمایل مردم کشور عزیز به گرفتن وکیل و استفاده از مزایای داشتن وکیل در مشکلات قضایی بسیار افزایش یافته است.

اما هنوز هم هستند افرادی که خودشان شخصا اقدام به انجام معامله ای میکنند و پس از گیر افتادن در دام و یا به دردسر افتادن اقدام به مشورت با وکیل میکنند. یکی از دلایل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها و زیاد شدن پرونده های قضایی در دادگاه ها مشورت نکردن با وکیل در امور قضاییست.

چرا به وکیل نیاز داریم ؟

پرونده های حقوقی اغلب ماهیت پیچیده ای دارند و همه چیز آن گونه که در ظاهر  ساده به نظر می رسدنیست . یک پرونده حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب  روش غلط برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین پرونده یا هر دلیل دیگری چند سال  سپری شود و تازه افراد به فکر انتخاب وکیل می افتند . اما برخی از افراد  با بروز کوچک ترین مشکل حقوقی نیز به سراغ متخصص قانون یعنی وکیل می روند و  از مزایای آن اعم از جلوگیری از اطاله دادرسی_پپیگیری وکیل بجای موکل در  مراجع قضایی و استفاده از راه حل های قانونی مناسب بهره مند می شوند.

آیا حضور وکیل تاثیری در روند دادرسی دارد؟

اغلب قضاوت در پرونده ای که وکیل دادگستری در آن حضور  دارد دقت و ملاحظه بیشتری مبذول می نمایند و مسلما حضور وکیل در دفاتر شعب و  آشنایی با مفاهیم حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دید و بینش مدیر  دفتر و کارکنان شعب که براثر تجربه کاری حادث گردیده است باعث خواهد شد  روال پرونده سریعتر صحیح تر طی شود.
بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام که درآینده بار حقوقی خواهد داشت  با یک وکیل دادگستری (همانند کاری که افراد در کشورهای پیشرفته انجام می  دهند) مشورت نمائیم تا جلوی خسارات آتی را بگیریم و در صورت بروز اختلافات  قبل از اقدام حقوقی حتما با یک وکیل مشورت کنیم که چه بسی یک مشورت ساده و  صرف هزینه ای اندک جلوی خسارات و راه های طولانی دادگاهها و اطاله وقتمان  را بگیرد.

نحوه اعطای وکالت به وکیل چگونه است؟

در حال حاضر اعطای وکالت به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور موکل انجام می شود.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی خانوادگی چیست؟

تجربه نشان داده است اغلب اشخاص بالاخص افرادی که از شان و مرتبه بالایی  برخوردارند بعد از حضور در جلسات خانوادگی دادگاه به علت درگیری های لفظی و  تنش های عصبی از اینکه خود در جلسات حضور یافته و وکیل نگرفته اند اظهار  پشیمانی نموده اند، زیرا حضور وکیل اغلب مانع از طرح مباحث بی اساس و پایه  خواهد شد.
حضور وکیل در دعاوی خانوادگی باعث تسریع امور _ عدم حضور زوجین در جلسات خواهد شد.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی کیفری چیست؟

در پرونده های حقوقی بدون حضور موکل وکیل می تواند ضمن اعلام وکالت و  ارائه لایحه از موکل خود دفاع کند . اما در پرونده های کیفری ، خود متهم  باید حضور داشته باشد و تا زمانیکه تحقیقات مقدماتی به پایان نرسیده وکیل  حق دخالت ندارد و با اتمام مراحل دادرسی و تحقیقات مقدماتی او می تواند  وارد پرونده شود . علت این مسئله هم این است که چون موکل متهم به انجام  جرمی کیفری است وکیل نمی تواند پاسخگوی اتهام او باشد و او خودش باید نسبت  به این مساله پاسخگو باشد.
وکیل دادگستری می تواند با تنظیم شکوائیه مناسب تعیین و تشخیص جرم  ارتکابی انجام اقدامات قضایی حضور در کلانتری و دادسرا و عدم مواجهه شاکی  ومتهم کلیه اقدامات اعم از مراحل مقدماتی (دادسرا) بدوی تجدیدنظر را انجام  دهد.