۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سوالات حقوقی متداول

تماس مستقیم با وکیل

سوالات کیفری


امور کیفری از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. عدم استفاده از مشاور  حقوقی متخصص در این حوزه یا می تواند سبب محکومیت بلا وجه شخص به مجازات  های مختلف از جمله حبس، شلاق و جرای نقدی و…  و به تبع آن محرومیت شخص بی  گناه از حقوق اجتماعی شود و یا موجب فرار یک مجرم از چنگال قانون و عدم  محکومیت او به مجازات موثر گردد. البته همان طور که می دانید محکومیت کیفری  موثر افراد موجب سوء سابقه فرد می شود و می تواند آینده شخص را به طور  کامل تحت الشعاع قرار دهد. لذا پیشنهاد می کنیم در امور کیفری حتما از حضور  وکیل در اینگونه پرونده ها استفاده کنید و چنانچه این امکان برای شما وجود  ندارد حتما از مشاوره یک مشاور  خبره و کارکشته بهره بگیرید.

موسسه حقوقی ترنم عدالت با در اختیار داشتن بهترین وکلای پایه یک دادگستری در امور کیفری آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی و معرفی وکیل پایه یک دادگستری می باشد.

مهم ترین خدمات و پرونده های کیفری که تا کنون در آنها شرکت داشته ایم عبارت است از:


جرم اختلاس چیست؟

جرم اختلاس چیست؟

عنوان جرم اختلاس را در دوره های اخیر در رسانه ها و اخبار بسیار شنیده‌ایم. این عنوان دقیقا به چه معناست؟ اختلاس در نگاهی کلی، به این معناست که کارمندان و یا وابستگان به دولت یا یکی از قوای سه گانه و یا مامورین به خدمت عمومی  و یا نیروهای مسلح، اموال و وجوه و اشیاء متعلق به دولت یا بیت المال و یا اشخاص دیگری را که به آنها سپرده شده، برداشت و تصاحب کنند. در ادامه به شرایط وقوع این جرم می‌پردازیم.    

تدلیس در نکاح

تدلیس در نکاح

در دوره های کنونی با ازدواج هایی مواجه هستیم که هر یک از طرفین، ممکن است طرف دیگر را  به اموری از قبیل داشتن تحصیلات عالیه، داشتن تمکن مالی و دوشیزه بودن و ... فریب دهد و طرف مقابل نیز بر اساس همین موارد تن به ازدواج با دیگری دهد؛ اما واقعیت پس از وقوع عقد نکاح روشن می شود و طرف نیز می تواند به استناد «تدلیس در نکاح» ازدواج را فسخ نماید و چنانچه از باب کیفری اقدام کند فرد به تحمل 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می شود و از باب حقوقی نیز در صورتی که مرد نکاح را به دلیل تدلیس زن فسخ کند هیچ مهریه ای به زن پرداخت نمی شود و چنانچه مهریه داده شده باشد، مرد می تواند آن را پس بگیرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد تدلیس در نکاح با وکلا و کارشناسان مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید.

تفاوت معامله اکراهی و اضطراری چیست؟

تفاوت معامله اکراهی و اضطراری چیست؟

اکراه حالت فردی است که بدون رضایت اقدام به انجام کاری می کند. به چنین فردی مکرَه گفته می شود. اگر فردی که تحت اکراه است اقدام به انعقاد معامله ای نماید این معامله از نظر حقوقی غیرنافذ است و باید منتظر ماند و دید که مکرَه بعد از، زوال حالت اکراهی چه تصمیمی می گیرد. آیا معامله را تأیید می کند یا آن را رد می نماید. از سوی دیگر، اضطرار حالت فردی است که تحت تأثیر فشارهای اقتصادی یا اجتماعی اقدام به انعقاد معامله می نماید. معامله فرد مضطر از منظر حقوقی کاملاً صحیح است. در مقاله زیر به بررسی و تحلیل معامله اکراهی و اضطراری می پردازیم:

ترمیم بکارت از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

ترمیم بکارت از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

ترمیم پرده بکارت از جمله عمل هایی است که به کرات این روزها انجام می شود. این عمل جراحی برای دخترانی است که قبل از وقوع عقد نکاح رابطه منجر به ازاله بکارت داشتند و در نتیجه بکارت خود را از دست ندادند. از این رو این عمل انجام می شود تا همسر آینده آنها نتواند به برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج آن ها پی ببرد. البته، این عمل از منظر حقوقی تدلیس در نکاح محسوب می شود و شوهر می تواند عقد نکاح را بدون پرداخت هیچ مهریه ای فسخ نماید. حتی این امر در قانون مجازات اسلامی نیز جرم انگاری شده است. در صورتی که خانمی با ترمیم پرده بکارت خود را دوشیزه جلوه دهد مرتکب جرم تدلیس در نکاح شده و برای او در قانون مجازات حبس در نظر گرفته شده است.

عمل زنا در قانون مجازات اسلامی چه حکمی دارد؟

عمل زنا در قانون مجازات اسلامی چه حکمی دارد؟

عمل زنا در قانون مجازات اسلامی در کتاب دوم - حدود مورد جرم انگاری قرار گرفته است. زنا با رابطه نامشروع متفاوت است؛ هر چند که در عرف مردم گاهی این دو را به جای یکدیگر به کار می برند. زنا عملی است که در اثر آن زن و مردی که هیچ گونه رابطه زوجیتی میان آن ها وجود ندارد، از طریق قُبُل (نزدیکی از مخرج بول زن) و دُبُر (نزدیکی از مخرج مقعد زن) با یکدیگر نزدیکی می نمایند. عمل زنا در ماده 221 تا 232 قانون مجازات اسلامی مورد اشاره قانون گذار قرار گرفته است. اما در مقابل رابطه نامشروع عملی است که در ماده 637 قانون مجازات اسلامی در کتاب پنجم - تعزیرات به جرم انگاری آن پرداخته شده است و منظور از آن رابطه نا مشروع غیر از زنا مانند تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (هم بستری) بدون داشتن رابطه نزدیکی است که مجازات آن شلاق تا 99 ضربه شلاق است. البته هر کدام از اعمال زنا یا رابطه نامشروع ممکن است از روی اکراه، مستی، بیهوشی یا ... انجام شود که قانون گذار حکم هر کدام از آن ها را نیز مشخص کرده است.

از دعوای تصرف عدوانی چه می دانید؟

از دعوای تصرف عدوانی چه می دانید؟

تصرف عدوانی از دعاوی است که به کرات میان مردم در حال وقوع است. اینکه بدانیم در چه صورت دعوای تصرف عدوانی در مورد پرونده ما صادق است یا خیر باید با مفهوم تصرف عدوانی آشنا شویم. در دعوای تصرف عدوانی مال در گذشته در تصرف یک نفر بوده؛ اما اکنون فرد دیگری با تصرف مال را از ید او خارج کرده است. در اینجا فردی که سابقاً مال تحت تصرف او بوده اعاده تصرف خود نسبت به مال را از دادگاه تقاضا میکند. با وکلای مؤسسه ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با مفهوم تصرف عدوانی آشنا کنند.

آیا می دانید مجازات توهین و فحاشی چیست؟

آیا می دانید مجازات توهین و فحاشی چیست؟

توهین از جمله اعمالی است که زیاد در میان افراد در حال رخ دادن است. افراد ممکن است هنگام عصبانیت الفاضی را بر زبان بیاورند و موجبات ارتکاب جرم توسط خودشان را فراهم کنند. توهین و فحاشی از جمله جرایمی است که در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 برای آن مجازات تعیین شده است. مؤسسه حقوقی ترنم عدالت شما را با این جرم و مجازاتت آن آشنا میسازد.

خیانت و برقراری رابطه نامشروع و آثار آن در عقد ازدواج

خیانت و برقراری رابطه نامشروع و آثار آن در عقد ازدواج

با گسترش فضای مجازی و هوشمند شدن تلفن های همراه، برقراری روابط نامشروع میان هر یک از زوجین با طرف دیگر رو به رشد است. فرستادن عکس و فیلم و یا چت های مستهجن در فضای مجازی یکی از مهمترین انواع خیانت زن و شوهر است. البته گاه نیز ممکن است زن و شوهر به برقراری روابط نامشروع فیزیکی خارج از فضای مجازی مبادرت نمایند که ممکن است این اعمال مصداق رابطه زنا و یا اعمال نامشروع کمتر از زنا باشد. اثبات خیانت هر یک از زوجین امری دشوار و نیازمند مشاوره با وکیل است. در مقاله زیر به موضوع برقراری روابط نامشروع و خیانت زوجین پرداخته خواهد شد.                

معامله صوری به قصد فرار از دین

معامله صوری به قصد فرار از دین

به موجب ماده 190 قانون مدنی قصد و رضا یکی از مهمترین ارکان برای انعقاد معامله است.چه آنکه اگر قصد برای انعقاد معامله وجود نداشته باشد، معامله محقق نخواهد شد. امروزه بسیاری از افرادی که می دانند به موجب حکم دادگاه محکوم به پرداخت مبلغی در حق دیگری خواهند شد، تمایل دارند تا با منتقل کردن اموال خود به دیگران به ویژه بستگاه درجه اول، خود را فاقد هر گونه اموال و دارایی نشان دهند و با تمسک به این کار از زیر بار پرداخت چیزی که به آن محکوم خواهند شد، شانه خالی کنند؛ اما متأسفانه حکم پرداخت معامله به قصد فرار از دین باطل است و فاقد اثر است. مقاله زیر در مورد معامله صوری و احکام مربوط به آن  است.