۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

گواهی انحصار وراثت

زمانی که فردی فوت میکند این موضوع در دسته مربوط به ثبت احوال است در نتیجه در سیستم ثبت احوال درج میگردد. در اولین قدم شناسنامه و کارت ملی فرد باطل میشود و برای او گواهی فوت صادر میشود. یکی از وراث به قائم مقامی بقیه میتواند با در دست داشتن گواهی فوت و شناسنامه و کارت ملی متوفی و همچنین استشهادیه حصر وراثت دادخواستی با موضوع حصر وراثت تقدیم شوای حل اختلاف نماید. در استشهادیه باید مشخص گردد که میزان اموال به جا مانده از متوفی  بیش از 30 میلیون ریال است و یا کم تر 30 میلیون ریال است که به فراخور این موضوع، گواهی انحصار وراثت محدود و یا نامحدود خواهد بود. چنانچه کسی نسبت به صدور گواهی انحصار وراثت ادعا و یا اعتراضی داشته باشد این حق برای او محفوظ خواهد بود و تا جایی که موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد در شورا در غیر این صورت در دادگاه مورد رسیدگی قرار میگیرد.به منظور اخذ گواهی انحصار وراثت وکلای مؤسسه حقوقی ترنم عدالت با شما همراه خواهند بود. این صفحه به فراخور قوانین تغییر خواهد کرد. برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید. برای مشاهده کانال تلگرام مؤسسه ترنم عدالت روی آیکون زیر کلیک کنید.


شورای حل اختلاف، استشهادیه، گواهی حصر وراثت، گواهی انحصار وراثت، سیستم ثبت احوال، فوت، شناسنامه، گواهی فوت، استشهادی حصروراثت

گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

مرجع گرفتن گواهی انحصار وراثت کجاست؟

مرجع اصلی صدور گواهی انحصار وراثت شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی است. به این منظور باید دادخواستی با موضوع حصر وراثت تقدیم شورای حل اختلاف شود و پیوست آن استشهادیه ای است مربوط به حصر وراثت باید که 3 نفر مرد عاقل بالغ فوت متوفی را گواهی نمایند. بر این اساس اگر دارایی متوفی حین الوفوت بیش از 30 میلیون ریال باشد گواهی انحصار وراثت نامحدود صادر میشود و اگر دارایی متوفی تا سقف 30 میلیون ریال باشد گواهی حصر وراثت محدود صادر می شود. برای مشاهده نمونه دادخواست گواهی انحصار وراثت اینجا کلیک کنید.
گواهی حصر وراثت، انحصار وراثت، متوفی، شورای حل اختلاف، استشهادیه، گواهی انحصار وراثت، استشهادیه حصر وراثت

چه مدارکی برای گرفتن گواهی انحصار وراثت لازم است؟

به منظور اخذ گواهی انحصار وراثت مدارک زیر مورد نیاز است:
  • گواهی فوت متوفی از سوی اداره ثبت احوال؛
  • شناسنامه و کارت ملی متوفی؛
  • کپی عقدنامه متوفی؛
  • فرم استشهادیه حصر وراثت که به گواهی 3 مرد عاقل و بالغ رسیده باشند؛
  • اظهارنامه مالیاتی به اداره امور اقتصاد و دارایی مبنی بر تعیین اموال و دارایی های متوفی؛
  • مراجعه به شرکت سرمایه گذاری و تسویه وجوه، از آنجایی که امروزه بسیاری از افراد دارای سهام عدالت هستند به منظور اخذ سهام عدالت متعلق به متوفی باید با در دست داشتن مدارک لازم از قبیل گواهی فوت و گواهی انحصار وراثت و شناسنامه و کارت ملی متوفی به شرکت سرمایه گذاری و تسویه وجوه مراجعه نمود. 
مدارک لازم برای حصر رواثت، حصر وراثت، گواهی فوت، استشهادیه، کپی عقد نامه، شرکت سرمایه گذاری و تسویه وجوه، سهام عدالت، متوفی، شوذای حل اختلاف


گواهی حصر وراثت نامحدود چیست؟

در صورتی که دارایی متوفی بیش از 30 میلیون ریال باشد شورای حل اختلاف موظف است یک نوبت نشر آگهی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار انجام دهد  و در صورتی که اعتراضی واصل نگردید، النهاییه گواهی حصر وراثت به صورت نامحدود صادر میشود. چنانچه ظرف یک ماه از تاریخ نشر آگهی گذشت و کسی به عنوان ورثه پیدا شد و یا وصیت نامه ای پیدا شد، در این صورت اگر موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد که طبق آن عمل میشود در غیر این صورت موضوع به دادگاه ارجاع داده میشود.
گواهی حصر وراثت، شورای حل اختلاف، گواهی انحصار وراثت، نشر آگهی، روزنامه کثیرالانتشار، متوفی

گواهی حصر وراثت محدود چیست؟

اگر میزان دارایی متوفی 30 میلیون ریال و یا کمتر باشد در صورت گواهی حصر وراثت به صورت محدود صادر میشود و در این حالت نیازی به نشر آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار نیست و شورای حل اختلاف با داشتن مدارک لازم از قبیل استشهادیه، گواهی فوت و ... گواهی حصر وراثت به صورت محدود را صادر میکند.
شورای حل اختلاف، گواهی حصر وراثت، گواهی حصر وراثت محدود، گواهی انحصار وراثت نامحدود، استشهادیه، وراثت، انحصار وراثت

آیا گواهی انحصار وراثت قابل اعتراض است؟

بله، ممکن است نسبت به نسب افرادی که با متوفی رابطه نسبیت داشته اند اعتراض شود و یا وصیت نامه ای از متوفی پیدا شود و یا نسبت به رابطه نکاح و یا طلاق وی اعتراض صورت بگیرد که در این صورت تا حدی که موضوع مربوط به شورای حل اختلاف باشد مورد رسیدگی قرار میگیرد و اگر موضوع خارج از صلاحیت شورای حل اختلاف باشد و مربوط به دادگاه های عمومی یا خانواده باشد به همان مراجع با صدور قرار اناطه ارجاع خواهد شد.
شورای حل اختلاف، وصیت، اعتراض، اعتراض به گواهی انحصار وراثت، اعتراض به گواهی حصر وراثت، تقسیم ترکه، دادگاه خانواده، قرار اناطه

راهنمای استفاده از وکیل

بی شک هر کس که بر مزایای داشتن وکیل در دعاوی حقوقی و یا معاملات آگاهی داشته باشد بدون داشتن یک وکیل خوب و خبره هیچ فعالیت دارای ریسکی را بدون حضور وکیل خود انجام نمی دهد.
البته در یک دهه اخیر تمایل مردم کشور عزیز به گرفتن وکیل و استفاده از مزایای داشتن وکیل در مشکلات قضایی بسیار افزایش یافته است.

اما هنوز هم هستند افرادی که خودشان شخصا اقدام به انجام معامله ای میکنند و پس از گیر افتادن در دام و یا به دردسر افتادن اقدام به مشورت با وکیل میکنند. یکی از دلایل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها و زیاد شدن پرونده های قضایی در دادگاه ها مشورت نکردن با وکیل در امور قضاییست.

چرا به وکیل نیاز داریم ؟

پرونده های حقوقی اغلب ماهیت پیچیده ای دارند و همه چیز آن گونه که در ظاهر  ساده به نظر می رسدنیست . یک پرونده حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب  روش غلط برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین پرونده یا هر دلیل دیگری چند سال  سپری شود و تازه افراد به فکر انتخاب وکیل می افتند . اما برخی از افراد  با بروز کوچک ترین مشکل حقوقی نیز به سراغ متخصص قانون یعنی وکیل می روند و  از مزایای آن اعم از جلوگیری از اطاله دادرسی_پپیگیری وکیل بجای موکل در  مراجع قضایی و استفاده از راه حل های قانونی مناسب بهره مند می شوند.

آیا حضور وکیل تاثیری در روند دادرسی دارد؟

اغلب قضاوت در پرونده ای که وکیل دادگستری در آن حضور  دارد دقت و ملاحظه بیشتری مبذول می نمایند و مسلما حضور وکیل در دفاتر شعب و  آشنایی با مفاهیم حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دید و بینش مدیر  دفتر و کارکنان شعب که براثر تجربه کاری حادث گردیده است باعث خواهد شد روال پرونده سریعتر صحیح تر طی شود.
بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام که درآینده بار حقوقی خواهد داشت  با یک وکیل دادگستری (همانند کاری که افراد در کشورهای پیشرفته انجام می  دهند) مشورت نمائیم تا جلوی خسارات آتی را بگیریم و در صورت بروز اختلافات  قبل از اقدام حقوقی حتما با یک وکیل مشورت کنیم که چه بسی یک مشورت ساده و  صرف هزینه ای اندک جلوی خسارات و راه های طولانی دادگاهها و اطاله وقتمان  را بگیرد.

نحوه اعطای وکالت به وکیل چگونه است؟

در حال حاضر اعطای وکالت به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور موکل انجام می شود.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی خانوادگی چیست؟

تجربه نشان داده است اغلب اشخاص بالاخص افرادی که از شان و مرتبه بالایی  برخوردارند بعد از حضور در جلسات خانوادگی دادگاه به علت درگیری های لفظی و  تنش های عصبی از اینکه خود در جلسات حضور یافته و وکیل نگرفته اند اظهار  پشیمانی نموده اند، زیرا حضور وکیل اغلب مانع از طرح مباحث بی اساس و پایه  خواهد شد.
حضور وکیل در دعاوی خانوادگی باعث تسریع امور _ عدم حضور زوجین در جلسات خواهد شد.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی کیفری چیست؟

در پرونده های حقوقی بدون حضور موکل وکیل می تواند ضمن اعلام وکالت و  ارائه لایحه از موکل خود دفاع کند . اما در پرونده های کیفری ، خود متهم  باید حضور داشته باشد و تا زمانیکه تحقیقات مقدماتی به پایان نرسیده وکیل  حق دخالت ندارد و با اتمام مراحل دادرسی و تحقیقات مقدماتی او می تواند  وارد پرونده شود . علت این مسئله هم این است که چون موکل متهم به انجام  جرمی کیفری است وکیل نمی تواند پاسخگوی اتهام او باشد و او خودش باید نسبت  به این مساله پاسخگو باشد.
وکیل دادگستری می تواند با تنظیم شکوائیه مناسب تعیین و تشخیص جرم  ارتکابی انجام اقدامات قضایی حضور در کلانتری و دادسرا و عدم مواجهه شاکی  ومتهم کلیه اقدامات اعم از مراحل مقدماتی (دادسرا) بدوی تجدیدنظر را انجام  دهد.