۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

طلاق توافقی

طلاق توافقی

طلاق توافقی 

طلاق توافقی بدین شکل است که مرد و زن پس از توافق بر عدم امکان زندگی مشترک، با توافق در خصوص کلیه مسائل مالی (از قبیل مهریه، نفقه، اجرت المثل و ...)، حضانت فرزند و سایر مسائل بین زوجین، برای طلاق توافقی اقدام می کنند.


طلاق از طرف مرد (وکیل طلاق از طرف زوج، وکیل طلاق از طرف مرد، وکیل طلاق از سوی زوج، وکیل طلاق از سوی مرد)
مرد حق طلاق دارد و میتواند در هر زمانی برای طلاق همسر خویش اقدام کند ولی این بدین معنا نیست که حقوق زن ضایع می شود ،بلکه مرد زمانی می تواند زن خویش را طلاظق دهد که حقوق مربوط به او را پرداخت کند از قبیل مهریه ، نفقه و ...

طلاق از طرف زن (وکیل طلاق توسط زوجه، وکالت در طلاق به زوجه، طلاق از سوی زوجه، طلاق توافقی، توافق با زوجه برای طلاق، توافق برای طلاق)

زن با رعایت برخی موارد می تواند درخواست طلاق کند. این موارد به شرح زیر است:

۱ ) در مواردی که قانون به زن حق تقاضای طلاق داده است. این موارد در قباله ازدواج (سند نکاحیه) قید شده و به شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج شناخته می شود.
۲ ) در مواردی که زن به صورت شرط ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر، وکالت بلاعزل برای اجرای صیغه طلاق گرفته باشد.

در کشور ما برای وکیل پایه یک دادگستری جهت قبول و انجام وکالت در پرونده های با موضوعات مختلف و متفاوت محدودیت قانونی و انتظامی وجود ندارد و وکیل دادگستری می تواند در هر پرونده ای که به وی ارجاع می شود با هر موضوعی که باشد وکالت نماید.

اما این بدان معنا نیست که هر وکیل دادگستری بتواند در تمامی پرونده هایی که به او ارجاع میشود وکالتی حرفه ای و توام با موفقیت انجام دهد. امروزه و با گستردگی موضوعات و مسائل حقوقی و با توجه به تشکیل دادگاههای تخصصی، امر وکالت نیز ناگزیر به سوی تخصصی شدن پیش می رود. بنابراین ارجاع امر به وکیل متخصص در هر زمینه (در این مبحث وکیل متخصص امور خانواده) از بدیهی ترین اقداماتی است که مراجعین محترم باید مدنظر داشته باشند. 

نکته پایانی:

طلاق توافقی گاها برعکس نام ساده اولیه خود با توجه به شرایطی که زوجین در حین طلاق توافقی برای یکدیگر رقم می زنند و در شرایط دعواهای خانوادگی و یا تعارف های طرفین در ابتدای رسیدگی به طلاق توافقی ممکن است بدون حضور وکیل و نظارت وکیل به منافع یک شخص منتج شود و نارضایتی هایی را در صورت عدم بکارگیری از وکیل طلاق توافقی و استفاده از تجربیات وی متحمل شوند.

سوالات متداول در خصوص طلاق توافقی

در صورت تمایل می توانید سوالات خود را از طریق فشردن تصویر زیر بپرسید.
وکیل خانم
استفاده از سوالات مندرج در ذیل و پاسخ های کارشناسی شده تا حدودی راهنمای شما در انجام طلاق توافقی در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، موسسه حقوقی ترنم عدالت با حضور وکلای متخصص طلاق توافقی و وکیل خانواده (آقا و خانم)، آماده رسیدگی به پرونده طلاق شما است.

امید به آنکه هیچ زوجی راهکار زندگی خود را در طلاق نبینند

📜⚖ بعد از ثبت دادخواست توسط خدمات الکترونیک امکان پشیمانی زوجه از حق مهریه امکان دارد؟

خانم می تواند به انچه که بذل نموده است رجوع کند مگر انکه مهریه خود را بذل نکرده باشد و ان را دریافت کرده باشد یا طلاق صورت گرفته باشد. 

📜⚖ آیا برای صدور رای طلاق توافقی نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی وجود دارد؟

اصولاً برای صدور رای طلاق توافقی در دادگاه نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی نیست. اما در بسیاری از موارد طلاق توافقی در دوره نامزدی رخ می دهد که زوجه هنوز دوشیزه است و می خواهد باکره بودن او در رأی دادگاه نیز منعکس شود. در این موارد خود زوجه باید از دادگاه بخواهد که نامه ای به پزشکی قانونی ارسال شود و وضیعت او را از جهت دوشیزگی و حفظ بکارت در دوره زندگی مشترک اعلام نماید.
در حال حاضر خوشبختانه نامه ها از دادگاه به صورت کارتابلی به اداره پزشکی قانونی ارسال می شود و کافی است زوجه به پزشکی قانونی مراجعه نماید و هزینه معاینه را پرداخت کند تا معاینات لازم انجام شود و پاسخ معاینه هم از طریق سیستم کارتابل به دادگاه ارسال می شود.

📜⚖ آیا در طلاق توافقی مهریه تعلق می گیرد؟

باید بدانیم که در طلاق توافقی دادگاه تنها به موضوع طلاق توافقی رسیدگی می کند و موضوعات دیگر خانوادگی از جمله مهریه و اجرت المثل و … ارتباطی به دعوای طلاق توافقی ندارند. چرا که این موضوعات هر کدام دعوای مستقلی محسوب می شوند و برای پیگیری آنها باید دادخواست مستقلی هم تقدیم دادگاه شود و اگر پرونده توسط وکیل به جریان افتاده است وکیل مزبور برای هر دعوا و دادخواست، مستحق حق الوکاله جداگانه ای خواهد بود.
اما اصولاً چون طرفین در هنگام توافق و پیش از مراجعه به دادگاه به تمام موضوعات خود از قبیل مهریه و سایر امور مالی مثل اجرت المثل و… پرداخته اند و به نتیجه هم رسیده اند و این توافقات در جلسه مشاوره هم منعکس شده است، دادگاه بر اساس همان توافقات مبادرت به صدور رای می کند.
اما اگر فرض کنیم که طرفین به طور مطلق در مورد مهریه سکوت کرده باشند و دادگاه هم بدون توجه به این موضوع رای طلاق توافقی را صادر کند و نهایتا هم صیغه طلاق در دفتر خانه جاری شود، این حق برای زوجه باقی است که نسبت به مطالبه مهریه و سایر حقوق خانوادگی خود از طریق دادگاه اقدام نماید.

📜⚖ آیا طلاق توافقی عدّه دارد؟

طلاق توافقی از این جهت تفاوتی با سایر طلاق ها ندارد. خوب است ابتدا توضیح داده شود که برخی از طلاق ها مطابق قانون و شرع مقدس، دارای عدّه و برخی دیگر هم بدون عدّه هستند.
طلاق توافقی و عدهعدّه به این معنی است که پس از انقطاع و انحلالی که به واسطه طلاق بین زن و شوهر رخ می دهد زن تا مدتی نمی تواند با کسی ازدواج کند و حتی مطابق قانون از چنین زنی نمی توان خواستگاری هم نمود.
بر اساس ماده ۱۱۵۵ قانون مدنی:
«زنی که بین او و شوهر خود نزدیکی واقع نشده و همچنین زن یائسه، نه عدّه طلاق دارد و نه عده فسخ نکاح…»
به غیر از آنچه در ماده ۱۱۵۵ آمده سایر زنان پس از طلاق باید عِدّه نگه دارند. بر این اساس اگر زنی که طلاق توافقی گرفته، مشمول ماده ۱۱۵۵ قانون مدنی است، یعنی احتمالاً یائسه است یا بین او و شوهرش نزدیکی رخ نداده است، نیازی ندارد که عدّه نگه دارد، در غیر این صورت ضروری است به میزانی که در قانون معین شده است، عده نگه دارد.

📜⚖ آیا طلاق توافقی بدون دادگاه است؟

سوالی که زیاد پرسیده می شود این است که  برای ثبت طلاق توافقی آیا حتما باید به دادگاه مراجعه کنیم؟ در واقع سوال این است که آیا راه میان بُری وجود ندارد که ما بدون حضور در دادگاه بتوانیم مثلاً طلاق توافقی را در دفتر خانه ثبت کنیم و به دادگاه نرویم؟
طلاق توافقی چقدر طول می کشدمتاسفانه از اصطلاح طلاق توافقی چنین به ذهن متبادر می شود که چون طرفین بر سر طلاق، با هم توافق کرده اند دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه وجود ندارد. تصور عمومی هم بر این است که دادگاه تنها برای موضوعات اختلافی تشکیل می شود و در طلاق توافقی چون اختلافی وجود ندارد پس حضور در دادگاه هم لازم نیست.
اما بر خلاف این تصور رایج، حضور در دادگاه برای اخذ رای طلاق توافقی یا گواهی عدم امکان سازش ضروری است و هیچ استثنایی هم ندارد.

📜⚖ طلاق توافقی چند جلسه دادگاه دارد؟

اصولاً طلاق توافقی بیشتر از یک جلسه دادگاه را به خود اختصاص نمی دهد، مگر اینکه اتفاق خاصی رخ دهد که جلسه تجدید شود، ولی در شرایط طبیعی با یک جلسه موضوع فیصله پیدا می کند و در روز جلسه رسیدگی هم با توجه به این که دستور جلسه دادگاه «طلاق توافقی» تعیین شده و این موضوع هم از نظر حقوقی پیچیدگی خاصی ندارد، رسیدگی طولانی نخواهد بود. به همین دلیل، قاضی دادگاه به سرعت توافقات طرفین را در صورت جلسه قید می کند و زوجین هم آن را امضاء کرده و از دادگاه خارج می شوند.

📜⚖ چه تفاوتی بین طلاق توافقی با سایر طلاق ها وجود دارد؟

پاسخ این است که توافق زوجین صرفاً برای مراجعه به دادگاه است و در واقع در این طلاق طرفین توافق می کنند برای صدور حکم طلاق به دادگاه مراجعه کنند و همانطور که می دانیم صیغه طلاق هم در دادگاه جاری نمی شود. بلکه دادگاه با احراز شرایط طلاق مبادرت به صدور حکم در این زمینه می کند. به عبارتی طلاق در دفتر اسناد رسمی و به اراده مرد واقع می شود و این موضوع که طرفین با توافق به دادگاه مراجعه می کنند و دادگاه  هم حکم طلاق را صادر کند، ماهیت طلاق را که به اراده مرد واقع می شود که اصطلاحا به آن ایقاع گفته می شود را تغییر نمی دهد.
به عبارتی در طلاق توافقی زوجین به اختیار خود فقط برای مراجعه به دادگاه توافق می کنند، ولی این موضوع باعث تغییر ماهیت طلاق نمی شود که در دفتر خانه انجام می شود.
پس از ثبت دادخواست و پرداخت هزینه آن که چیزی در حدود ۱۳۰ هزار تومان می شود وقت رسیدگی توسط دادگاه به زوجین ابلاغ می شود. اصولا اوقات رسیدگی برای طلاق توافقی خیلی طولانی نیست و حداکثر یک ماه از زمان ابلاغ می باشد.

📜⚖ طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

پس از ورود به سایت و ثبت نام با درج کامل مشخصات خود در آن ظرف مدت کوتاهی توسط سایت برای شما وقت مشاوره تعیین مي شود. جلسات مشاوره به طور معمول چیزی در حدود ۴۵ روز تا دو ماه زمان می برد. این نوسان به این دلیل است که گاهی مشاوران احتمال می دهند که ممکن است شرایط زوجین به نحوی باشد که نیازی به طلاق نداشته باشند و طولانی شدن پروسه مشاوره هم به منتفی شدن طلاق منجر شود. اما اگر مشاوره نتیجه ای نداشته باشد، پس از چهار مرحله مشاوره با فاصله هر ۱۵روز یک بار و گزارش سازمان بهزيستي و مراکز مشاوره به دادگاه مبني بر عدم امکان توافق بین زوجین، نهايتاً باید موضوع از طریق دادگاه پیگیری شود.

پس خوب است توجه داشته باشيم که:
اولاً: حضور زوجين در مراحل مشاوره صد در صد الزامي است و بدون ارائه مشاوره نيز امکان اخذ راي طلاق توافقي وجود ندارد.
ثانیاً: نمی توان زمان مشاوره را از میزانی که در بالا گفته شد کمتر نمود. این موضوع از این جهت قابل تاکید است که بسیار دیده می شود که متاسفانه در بسیاری از وب سایت ها مقالاتی وجود دارد که در آنها برخلاف واقع و صرفا جهت ترغیب مراجعان برای ورود به سایت، عنوان شده است که مثلا:
«اخذ طلاق توافقی ظرف سه روز»
یا
« اخذ طلاق توافقی بدون حضور زوجین»
ثالثاً: حضور زوجین در مراحل مشاوره ضروری است و بدون حضور آنها امکان اخذ طلاق توافقی وجود ندارد. همچنین در اين مرحله نيازي هم به حضور وکيل نيست و حتي به وکيل اجازه حضور هم در اين مرحله داده نمي شود. پس تا پایان جلسات مشاوره هیچ نیازی به وکیل ندارید مگر برای اخذ مشاوره و مسائلی از این دست.
ولي پس از ارائه گزارش از طرف مراکز مشاوره به دادگاه، زوجين مي توانند با انتخاب وکيل و بدون حضور در دادگاه نسبت به پیگیری موضوع خود و اخذ رای طلاق توافقی یا همان گواهی عدم امکان سازش اقدام نمايند. پس به دلیل اهمیت موضوع، مجدداً تاکید می شود که حداقل ۴۵ روز بايد براي مشاوره صبر کنيم و زودتر از اين زمان به هيچ وجه امکان صدور راي طلاق توافقي یا همان گواهی عدم امکان سازش وجود ندارد.
(البته پس از اتمام جلسات مشاوره، در مرحله دادرسی اصولاً دادگاه ها به سرعت نسبت به تعیین وقت رسیدگی و صدور حکم مبادرت می نمایند اما این موضوع هم قطعی نیست و بستگی به تراکم پرونده های موجود در شعبه رسیدگی کننده دارد.)

📜⚖ روش کار مراکز مشاوره در طلاق توافقی

پس از ثبت نام زوجین در سامانه نوبت دهی طلاق و انتخاب مرکز مشاوره نزدیک به ایشان، .وقت فوری همراه با کد رهگیری برای زوجین صادر می شود. با مراجعه به مرکز غربالگری و اصرار زوجین به جدایی چند فرم سئوال و جواب اینترنتی از زن و شوهر در خصوص علل جدایی پرسیده خواهد شد و سپس توسط کارشناس مربوطه به مشاوره خانواده معرفی می شوند.
مراکز مشاوره مکلفند که بر طبق شیوه نامه مراکز مشاوره خانواده شماره ۹۰۰۰/۶۵۱۳/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ عمل کنند.

📜⚖ هزینه مشاوره طلاق توافقی چقدر است؟

با شرایط فعلی (سال 99) هر جلسه حدود ۵۲ هزار تومان.

📜⚖ چند جلسه مشاوره لازم است؟

مطابق بخشنامه مذکور حداقل ۴ جلسه در یک ماه است که البته به تشخیص مشاور خانواده و با توجه به شرایط خاص زن و شوهر می تواند در یک جلسه هم باشد

📜⚖ آیا ثبت نام در سایت سامانه طلاق توافقی و طی مراحل آن به منزله بی نیازی مجدد از دادگاه است؟

خیر، مطابق قانون اخذ رای طلاق قبل از ثبت طلاق در محضر، الزامی است.
همانطور که گفته شد اگر مشاوره موثر واقع نشود و زوجین اصرار به طلاق کنند گواهی عدم انصراف از طلاق توسط مرکز غربالگری صادر می شود. بعد از آن زوجین یا وکلای آنها می توانند دادخواست طلاق توافقی در خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند. مدت زمان طلاق بعد از آن در شهر تهران حدود یک هفته است. به مطلب مراحل طلاق توافقی مراجعه نمایید

📜⚖ آیا وکیل دادگستری می تواند به جای زوجین در جلسه مشاوره مرکز مشاوره شرکت کنند؟

مطابق شیوه نامه مدیریت و عملکرد مراکز مشاوره فقط در ۲ صورت صرف بودن وکیل کفایت می کند. یکی از زوجین خارج از کشور باشد یا مدارکی ارائه شود که به تشخیص مشاور امکان حضور یکی از زوجین نباشد.
تجربه مراکز مشاوره و مداخله در طلاق در شهرهای دیگر ایران نسبتاً موفق بوده است و توانسته آمار طلاق را کاهش دهد و در حل مشکلات بعضی زوجین موثر باشد.

📜⚖ آیا پرونده های وکالت در طلاق هم بایستی در سامانه نوبت دهی طلاق ثبت نام کنند؟

بله، اما کسانی که وکالت در طلاق (حق طلاق) دارند نگران نباشند اگر شوهر حاضر نشود یا همکاری نکند گواهی عدم انصراف از طلاق صادر خواهد شد، در ادامه به مطلب طلاق با داشتن حق طلاق مراجعه کنید.

📜⚖ سوال شده است که همسرم به هیچ عنوان راضی به حضور در جلسات مشاوره نیست چه باید کرد؟

در هر صورت اگر ایشان تمایل به طلاق توافقی دارد بایستی همکاری لازم را داشته باشد، در غیر این صورت طلاق یک طرفه از طرف زن طرح کنید؛ یا با ما تماس بگیرید.

📜⚖ ضمانت اجرای نپرداختن اقساط مهریه (قبوض اقساطی) در طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی همانطور که می دانید توافق زوجین در خصوص مهریه در رای دادگاه درج می شود و بسیار شایع است که بعضی از زن و شوهر ها که تمایل به جدایی از طریق طلاق توافقی دارند تمام یا قسمتی از مهریه را خودشان تقسیط می کنند مثلا با هم توافق می کنند که ۵۰ سکه به صورت هر ماه یک سکه بعد از طلاق از سوی زوج به زوجه پرداخت شود اما همیشه از ما سوال می شود که ضمانت اجرای آن چیست؟ اگر زوج اقساط توافق شده را پرداخت نکند زوجه چه اقدامی می تواند انجام دهد؟
باید توجه داشته باشید که هر گاه در رای طلاق توافقی پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه در اقساط معین توافق شده باشد در هنگام ثبت طلاق در دفتر رسمی طلاق، سر دفتر قبوض اقساطی صادر می کند یعنی به تعداد اقساط مهریه باقی مانده قبض صادر می کند و زوج آن ها را امضاء می کند و تحویل زوجه می شود. اگر زوج ۳ قسط از آن ها را نپردازد اصطلاحا مهریه باقی مانده حال می شود و زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت یا دادگاه خانواده تمام آن را مطالبه کند به عبارت دیگر توافق زوجین با نپرداختن ۳ قسط از مهریه از بین می رود و مهریه باقی مانده به حالت اولیه خود باز می گردد.
همینطور است فوت شوهر در این مدت، به این صورت که با فوت شوهر مهریه تقسیط شده باقی مانده حال می شود و زن می تواند از محل ما ترک (ارث) شوهر سابق مهریه خود را وصول نماید.
ازدواج مجدد زن ارتباطی به قبوض اقساطی و مهریه قسطی شده در طلاق توافقی ندارد و مانع از دریافت زن نیست.
در صورت نپرداختن ۳ قسط از قبوض اقساطی و حال شدن مهریه و مطالبه آن از طریق دادگاه، اگر مالی به جهت مهریه توقیف نشده باشد زوج می تواند برای ای که جلب نشود ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ اجراییه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه باقی مانده را تقدیم دادگاه کند.

📜⚖ مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه است؟

از آن جا که در طلاق توافقی ملاک برای دادگاه خانواده، توافق زوجین است. در این راستا زوجین متقاضی طلاق، می توانند در خصوص مهریه هر نوع توافقی داشته باشند مثل این که مهریه در قبال طلاق بخشیده شود و یا مهریه کامل پرداخت شود و یا مهریه قسطی در طلاق توافقی انجام شود به نحوی که قسمتی از آن و حتی می توان توافق کرد که مهریه به صورت چک یا ماهانه پرداخت شود ….
محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و همانطور که گفته شد آنچه برای دادگاه اهمیت دارد توافق زن و شوهر است.
اما در مورد مهریه قسطی در طلاق توافقی چند نکته حائز اهمیت است:

  •  اگر پرداخت تعدادی از مهریه به بعد از طلاق موکول شده باشد، ازدواج مجدد زوجه مانع استحقاق دریافت مهریه قبلی او نیست.
  • مهریه ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن، ضمانت اجرای جلب در صورت نپرداختن آن وجود دارد. بنابراین اگر اقساط مهریه، ۱۱۰ سکه حتی بعد از طلاق توافقی پرداخت نشود زوجه می تواند اقدام قانونی کند.
  • امکان ممنوع الخروج کردن زوج توسط زوجه بعد از طلاق توافقی با این شرط که زوج اقساط مهریه را پرداخت نکند وجود دارد.
  • معمولا در دادگاه، تغییر اقساط سکه توافق شده بین زوجین را در صورت ادعای زوج مبنی بر عدم توانایی پرداخت یا دادخواست تعدیل نمی پذیرند اگرچه موارد نقض آن هم دیده شده است.
  • پس از صدور رای طلاق توافقی زن و شوهر متقاضی طلاق می توانند توافق کند که برای اقساط مهریه قبوض اقساطی توسط دفتر طلاق صادر شود. نپرداختن چند قبض اقساطی باعث حال شدن باقی مانده مهریه خواهد شد.
  • امکان جلب همسر سابق به دلیل نپرداختن اقساط مهریه بالای ۱۱۰ سکه وجود ندارد حتی اگر توافق کرده باشند. در صورت نپرداختن زوجه می تواند اموال او را توقیف کند و یا اگر کارمند باشد یک چهارم یا یک سوم حقوق را توقیف نماید.

📜⚖ عدم حضور زوجه در طلاق توافقی امکان پذیر است؟

برای ثبت دادخواست طلاق توافقی حضور زوجین یا وکلای آن ها الزامی است و طی مراحل قانونی طلاق توافقی تا صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) نیز، حضور زوجین یا وکلای آن ها الزامی است همانطور که از کلمه توافق مشخص است طلاق توافقی بر مبنای توافق زن و شوهر بر جدایی است و شروع آن هم که با دادخواست است نیازمند امضاء زوجین یا وکیل آن ها می باشد.
اگر زوج از زوجه وکالت در طلاق داشته باشد نیازی به حضور شخص زوجه نیست ولی الزاما مرد می بایستی با وکالتی که از زن دارد برای او وکیل تعیین کند بنابراین در این حالت هم امضاء و وحضور وکیل مع الواسطه زوجه برای ثبت دادخواست و مراحل طلاق توافقی در دادگاه اجباری است. اما اگر رای قطعی طلاق توافقی صادر گردید در مدت ۳ ماه اعتبار گواهی عدم امکان سازش، عدم حضور زوجه در طلاق توافقی برای ثبت طلاق در دفترخانه مانع ثبت طلاق توسط زوج نیست.
در این خصوص ماده ۳۵ قانون حمایت خانواده مقرر کرده است: «هرگاه زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمي ازدواج و طلاق مراجعه و گواهي عدم امكان سازش را تسليم كند، درصورتي كه زوجه ظرف يك هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر به زوجين اخطار مي كند براي اجراي صيغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت عدم حضور زوجه صيغه طلاق جاري و پس از ثبت به وسيله دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه مي‌رسد.
تبصره – فاصله بين ابلاغ اخطاريه و جلسه اجراي صيغه در اين ماده و ماده (۳۴) اين قانون نبايد از يك هفته كمتر باشد. در مواردي كه زوج يا زوجه مجهول المكان باشند، دعوت از شخص مجهول المكان از طريق نشر آگهي در جرايد كثير الانتشار يا هزينه درخواست كننده به وسيله دفترخانه به عمل مي آيد.»
تماس با مشاور حقوقی

📜⚖ سامانه نوبت دهی طلاق و شرایط جدید طلاق توافقی سال ۹۹ در تهران و کرج

قانون و شرایط جدید طلاق توافقی:
همانطور که می دانید تا قبل از این زوجین یا وکلای ایشان برای ثبت دادخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کردند و دادخواست خود را ثبت می کردند. ولی از مورخ ۱۳۹۷/۹/۱ مطابق بخشنامه شماره یک ۹۰۰۰/۱۳۱۰۴/۵۵ مورخ ۹۷/۹/۵ خطاب به مدیران  دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دفتر های مذکور مجاز به ثبت دادخواست بدون داشتن گواهی مرکز غربالگری یا مشاوره خانواده نیستند. اصطلاحا به آن «گواهی عدم انصراف از طلاق» گفته می شود.
پس در تهران از مورخ ۹۷/۹/۱ برای زوجین متقاضی طلاق توافقی، ثبت نام در سایت http://www.zaman.behzisti.net مربوط به سازمان بهزیستی با همکاری قوه قضاییه اجباری شده است. و همین شرایط جدید طلاق توافقی در تهران است.
فقط طلاق توافقی در تهران مشمول این مشاوره اجباری است و فعلا برای طلاق های یک طرفه (طلاق به درخواست مرد و طلاق به درخواست زن) الزامی نشده است و به سیاق سابق دادخواست های مذکور ثبت می شود.

  • مستند قانونی اجباری بودن مشاوره قبل از طلاق توافقی ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ است. بنابراین قانون جدید طلاق توافقی تصویب نشده است بلکه از آذر ۹۷ مشاوره خارج از دادگاه اجباری شده است
  • لیست مراکز مشاوره مجاز در سایت سامانه طلاق به نشانی ذکر شده مشخص شده است.
با توجه به اینکه این روش مشاوره در تهران جدید و نوپاست. توجه داشته باشید که سامانه تصمیم، سامانه طلاق بهزیستی، مرکز غربالگری طلاق توافقی، سایت طلاق توافقی، سایت نوبت دهی طلاق توافقی، سامانه نوبت دهی طلاق، سامانه الکترونیکی طلاق، سامانه ثبت طلاق توافقی، سامانه ثبت درخواست طلاق، سامانه مداخله در طلاق، ثبت نام آنلاین مرکز مداخله در طلاق، درخواست اینترنتی طلاق توافقی و … همگی یکی است. نشانی سایت(تارنما) آن در بالا به اطلاع رسانده شد. می توانید بر روی آن کلیک کند