۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

تقسیط مهریه

با عقد نکاح، پرداخت مهریه بر عهده زوج مییباشد. در صورتی که زن مهریه خود را مطالبه کند، در این صورت مرد باید مهریه را پرداخت کند. با توجه به بالا رفتن قیمت سکه ممکن است مرد توانایی پرداخت مهریه زوجه را نداشته باشد که در این صورت تقاضای تقسیط در پرداخت مهریه میکند. دادگاه نیز با توجه به نظر قاضی مهریه را قسط بندی میکند. زوج باید دادخواست تقسیط مهریه را تقدیم دادگاه نماید و دلایلی برای عدم توانایی مالی خود برای پرداخت مهریه را تقدیم کند.امروزه با بالا رفتن نرخ سکه شاهد تجمع دعاوی در اجرای ثبت به منظور مطالبه مهریه از سوی خانم ها هستیم. با اوضاع اقتصادی ناشی از شیوع و گسترش بیماری کرونا شاهد این هستیم که بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده اند، لذا این امر برای آقایان عذر موجهی به منظور تقاضای تقسیط مهریه میباشد. از این رو، بسیاری از مردان در دادگاه ها تقاضای تقسیط مهریه را دارند. به منظور اطلاعات بیشتر مقاله های شیوه جدید مطالبه مهریه، دانستنی های مهریه و ناتوانی در پرداخت مهریه را مطالعه نمایید. این صفحه به فراخور تغییر مقررات به روز خواهد شد. مؤسسه حقوقی ترنم عدالت شما را تا احقاق حق یاری مینماید. به منظور مشاهده کانال مؤسسه ترنم عدالت روی آیکون زیر کلیک نماید.


#مهریه#تقسیط#تقسیط_مهریه

تقسیط مهریه

تقسیط مهریه چیست؟

زمانی که زوجه با دادخواست مطالبه مهریه درخواست مهریه از زوج را مینماید، زوج محکوم به پرداخت مهریه در حق زوجه میگردد و در واقع رأی به نفع زوجه صادر میشود. ممکن است زوج توانایی مالی برای پرداخت مهریه تعیین شده در دادگاه را نداشته باشد. در این صورت میتواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را مطرح کند و چنانچه دادگاه موافقت نماید مهریه را برای زوج، قسط بندی میکند. این حالت را تقسیط مهریه میگویند. به منظور مشاهده نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه اینجا کلیک و به منظور مشاهده فرم اعسار از پرداخت محکوم به اینجا کلیک نمایید. 
مهریه، مطالبه مهریه، زوج، زوجه، تقسیط مهریه، قسط بندی مهریه، قسط بندی کردن مهریه، تعدیل اقساط مهریه، تعدیل تقسیط، قسط، دادخواست اعسار، اعسار مهریه

قسط بندی مهریه برای کارکنان دولت چگونه است؟

افرادی که در دسته کارکنان دولت هستند به میزان یک چهارم از حقوق آنها به عنوان مهریه توقیف میشود ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی در این خصوص چنین مقرر داشته است: «از حقوق و مزایای کارکنان سازمان ها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت و شرکت های دولتی و شهرداری ها و بانک ها و شرکت ها و نظایر آنها در صورتی که دارای زن و فرزند باشند ربع و الا ثلث توقیف می شود».
#مهریه #کارمندان دولت #کارمند دولت #یک چهارم #توقیف #مطالبه مهریه #تقسیط مهریه #حقوق کارمندان#حقوق

پیش پرداخت مهریه چه میزان تعیین میشود؟

تعیین پیش پرداخت مهریه به فاکتورهایی از قبیل شغل مرد، میزان توانایی مالی او و ...بستگی دارد.اما در نهایت قاضی است که میزان پیش پرداخت را تعیین میکند. در این روزها با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و تحت شعاع قرار گرفتن بسیاری از مشاغل، معمولاً قضات پیش پرداخت زیادی را در نظر نمیگیرند. 
#مهریه #مطالبه_مهریه#کارمند_دولت#کرونا#وضعیت_اقتصادی#پیش پرداخت_مهریه#پیش_پرداخت

آیا امکان درخواست تقسیط مجدد مهریه وجود دارد؟

درخواست تقسیط مهریه امری موردی است که نیازمند این است که شما بتوانید اعسار و عدم توانایی مالی برای پرداخت مهریه را در دادگاه اثبات کنید. از آنجایی که اعسار و یا ملائت امری گذرا است و ممکن است انسان در برهه ای از زندگی معسر باشد و در دوره ای توانایی مالی خوبی داشته باشددر هر زمان میتوان دادخواست اعسار را مطرح نمود. چنانچه موفق به اثبات عدم توانایی خود برای پرداخت مهریه شود، در این صورت تقسیط مهریه به طور مجدد برای او امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر  اینجا کلیک کنید. 
#اعسار#تقسیط#تقسیط_مهریه#تعدیل_تقسیط#مهریه#مطالبه_مهریه

آیا زن میتواند به تقسیط اعتراض نماید؟

ممکن دادگاه برای زن به عنوان مثال 5 عدد سکه به عنوان پیش پرداخت مهریه و ماهانه یک عدد سکه را تعیین کرده باشد. اگر زن آگاهی دارد که اوضاع مالی مرد بهبود پیدا کرده است، در این صورت میتواند نسبت به تقسیط مهریه اعتراض نماید. اثبات تعدیل در اقساط مهریه امری دشوار است که نیازمند اخذ وکیل میباشد. در این خصوص میتوانید با وکلای مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید. 
#تقسیط#تقسیط_مهریه#تعدیل#اعتراض_زن#مطالبه_مهریه

آیا در صورت عدم پرداخت مهریه حکم جلب صادر میشود؟

در صورتی که مرد پس از پرداخت چندین قسط از مهریه از پرداخت مابقی آن استنکاف کند در این صورت مهریه از حالت "اقساطی" به شکل"حال" در می آید و مرد مجبور میشود تمام آن را یکجا و به صورت نقدی بپردازد. همچنین در صورت نپرداختن مهریه توسط مرد، امکان گرفتن حکم جلب مرد نیز وجود دارد.
در زیر نمونه ای از حکم جلب را مشاهده مینمایید.  

حکم جلب
مهریه
تقسیط مهریه
گرفتن حکم جلب برای مهریه
چگونه حکم جلب برای مهریه بگیریم؟
نمونه ای از حکم جلب مهریه

راهنمای استفاده از وکیل

بی شک هر کس که بر مزایای داشتن وکیل در دعاوی حقوقی و یا معاملات آگاهی داشته باشد بدون داشتن یک وکیل خوب و خبره هیچ فعالیت دارای ریسکی را بدون حضور وکیل خود انجام نمی دهد.
البته در یک دهه اخیر تمایل مردم کشور عزیز به گرفتن وکیل و استفاده از مزایای داشتن وکیل در مشکلات قضایی بسیار افزایش یافته است.

اما هنوز هم هستند افرادی که خودشان شخصا اقدام به انجام معامله ای میکنند و پس از گیر افتادن در دام و یا به دردسر افتادن اقدام به مشورت با وکیل میکنند. یکی از دلایل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها و زیاد شدن پرونده های قضایی در دادگاه ها مشورت نکردن با وکیل در امور قضاییست.

چرا به وکیل نیاز داریم ؟

پرونده های حقوقی اغلب ماهیت پیچیده ای دارند و همه چیز آن گونه که در ظاهر  ساده به نظر می رسدنیست . یک پرونده حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب  روش غلط برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین پرونده یا هر دلیل دیگری چند سال  سپری شود و تازه افراد به فکر انتخاب وکیل می افتند. اما برخی از افراد  با بروز کوچک ترین مشکل حقوقی نیز به سراغ متخصص قانون یعنی وکیل می روند و  از مزایای آن اعم از جلوگیری از اطاله دادرسی_پپیگیری وکیل بجای موکل در  مراجع قضایی و استفاده از راه حل های قانونی مناسب بهره مند می شوند.

آیا حضور وکیل تاثیری در روند دادرسی دارد؟

اغلب قضاوت در پرونده ای که وکیل دادگستری در آن حضور  دارد دقت و ملاحظه بیشتری مبذول می نمایند و مسلما حضور وکیل در دفاتر شعب و  آشنایی با مفاهیم حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دید و بینش مدیر  دفتر و کارکنان شعب که براثر تجربه کاری حادث گردیده است باعث خواهد شد  روال پرونده سریعتر صحیح تر طی شود.
بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام که درآینده بار حقوقی خواهد داشت  با یک وکیل دادگستری (همانند کاری که افراد در کشورهای پیشرفته انجام می  دهند) مشورت نمائیم تا جلوی خسارات آتی را بگیریم و در صورت بروز اختلافات  قبل از اقدام حقوقی حتما با یک وکیل مشورت کنیم که چه بسی یک مشورت ساده و  صرف هزینه ای اندک جلوی خسارات و راه های طولانی دادگاهها و اطاله وقتمان  را بگیرد .

نحوه اعطای وکالت به وکیل چگونه است؟

در حال حاضر اعطای وکالت به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور موکل انجام می شود.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی خانوادگی چیست؟

تجربه نشان داده است اغلب اشخاص بالاخص افرادی که از شان و مرتبه بالایی  برخوردارند بعد از حضور در جلسات خانوادگی دادگاه به علت درگیری های لفظی و  تنش های عصبی از اینکه خود در جلسات حضور یافته و وکیل نگرفته اند اظهار  پشیمانی نموده اند، زیرا حضور وکیل اغلب مانع از طرح مباحث بی اساس و پایه  خواهد شد.
حضور وکیل در دعاوی خانوادگی باعث تسریع امور _ عدم حضور زوجین در جلسات خواهد شد.

مزایای استفاده از وکیل در دعاوی کیفری چیست؟

در پرونده های حقوقی بدون حضور موکل وکیل می تواند ضمن اعلام وکالت و  ارائه لایحه از موکل خود دفاع کند . اما در پرونده های کیفری ، خود متهم  باید حضور داشته باشد و تا زمانیکه تحقیقات مقدماتی به پایان نرسیده وکیل  حق دخالت ندارد و با اتمام مراحل دادرسی و تحقیقات مقدماتی او می تواند  وارد پرونده شود . علت این مسئله هم این است که چون موکل متهم به انجام  جرمی کیفری است وکیل نمی تواند پاسخگوی اتهام او باشد و او خودش باید نسبت  به این مساله پاسخگو باشد.
وکیل دادگستری می تواند با تنظیم شکوائیه مناسب تعیین و تشخیص جرم  ارتکابی انجام اقدامات قضایی حضور در کلانتری و دادسرا و عدم مواجهه شاکی  ومتهم کلیه اقدامات اعم از مراحل مقدماتی (دادسرا) بدوی تجدیدنظر را انجام  دهد.