۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سوالات حقوقی متداول

تماس مستقیم با وکیل

سوالات حقوقی خانواده


حقوق  خانواده در حال حاضر یکی از پر چالش ترین بخش های حقوقی است و همواره بخش  زیادی از پرونده هایی که به دستگاه قضایی وارد می شود را در بر می گیرد. با  توجه به ماهیت امور خانواده و حفظ حریم خصوصی اصولا افراد سعی می کنند  مسائل خود را به تنهایی و بدون کمک دیگران انجام دهند. اصولا اینگونه تصور  می شود که مسائل خانواده مسائل ساده و آسانی است و نیازی به استفاده از وکیل یا مشاور حقوقی در این حوزه وجود ندارد اما این تصور کاملا اشتباه است.  عدم استفاده از مشاور متخصص و با تجربه می تواند عواقب جبران ناپذیری برای  شما داشته باشد.وکیل خانواده طلاق نفقه مهریهمشاورین موسسه حقوقی ترنم عدالت در دپارتمان خانواده آماده ارائه خدمات زیر می باشند.

وکیل خانواده طلاق

ارث و وصیت

ارث و وصیت  همیشه موجب بروز اختلافات زیادی بین اعضای خانواده می شود تا جایی که باعث  تیرگی روابط اعضای یک خانواده و حتی از هم پاشیدگی برخی خانواده ها می  گردد. پیجیدگی مقررات  مربوط به ارث و استفاده از اصطلاحات پیچیده و تخصصی  فقهی موجب نامفهوم شدن این موضوعات برای مردم شده است. همین بی اطلاعی مردم  از حقوق خود باعث می شود گروهی همواره تصور کنند که حق آنها ضایع شده است.  برای جلوگیری از اینگونه مسائل بهتر است قبل از مراجعه به دادگاه و طرح  دعوا در رابطه با ارث و وصیت با وکیل پایه یک دادگستری و مشاور متخصص ارث و وصیت مشورت نمایید.

موسسه حقوقی ترنم عدالت با در اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص و مشاوران حقوقی با سابقه آماده ارائه خدمات مربوط به دعاوی ارث و وصیت می باشد.

وکیل خانوادهوکیل خانوادهجهت مطالعه روند تخصصی مطالب بر روی آیکون مربوطه کلیک نماییدوکیل خانواده

طلاق توافقی
طلاق به درخواست مرد
طلاق به درخواست زن
مطالبه نفقه زوجه
مطالبه نفقه فرزند
مطالبه مهریه
مطالبه اجرت المثل
اخذ حضانت فرزندان
روابط نامشروع
تقسیط مهریه
استرداد جهیزیه
گواهی انحصار وراثت
دعاوی وصیت
تحریر و تقسیم و ترکه

بررسی حقوقی رحم اجاره ای در قانون

بررسی حقوقی رحم اجاره ای در قانون

رحم اجاره ای یکی از روش های متداول برای زوجینی است که توانایی باروری برای آنها به صورت طبیعی وجود ندارد. متأسفانه به دلیل فقدان قانون مرتبط با مقررات رحم اجاره ای و فرزندان دار شدن از این طریق برای زوجین، ترس و واهمه وجود دارد. از این رو، بهتر آن است تا مقررات همه جانبه ای، با در نظر گرفتن جهات جامعه شناسی و روان شناسی در مورد فرزندان حاصل از رحم اجاره و مسئله توارث و ارث بری آنها وضع شود. برای درک بهتر این موضوع با وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حقوقی ترنم عدالت تا پایان این مقاله همراه باشید.

در چه مواردی نکاح قابل فسخ است؟

در چه مواردی نکاح قابل فسخ است؟

یکی از مهمترین موارد انحلال عقد نکاح اعم از دائم و موقت، فسخ نکاح است. در فسخ نکاح هیچ مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد. فسخ نکاح شامل چه مواردی می شود؟ در چه بیماریهایی می توان اقدام به فسخ نکاح نمود؟ آیا موارد مذکور در قانون مدنی جنبه حصری دارند یا تمثیلی هستند و شامل هر نوع بیماری می شود؟ برای فسخ نکاح به کدام مرجع باید مراجعه کرد؟ اینها همه سؤالاتی هستند که در مورد فسخ نکاح مطرح می شوند. براب پاسخ به این سؤالات با وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید.

انواع طلاق و عده آنها

انواع طلاق و عده آنها

در قانون ما طلاق به دست مرد است و مرد هر زمان که اراده کند می تواند به دادگاه مراجعه نماید و همسر خود را طلاق دهد. از این رو، اراده و درخواست زن هیچ تأثیری ندارد. چنانچه زن با درخواست طلاق شوهر خود مخالف باشد تنها مخالفت او می تواند روند طلاق را طولانی کند. طلاق به دو نوع طلاق بائن و طلاق رجعی قابل تقسیم است که در این مقاله به بررسی اقسام طلاق و مدت زمان نگه داشتن عده در آنها می پردازیم. با وکلا و مشاوران ارشد مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با مقررات طلاق و شرایط و قوانین ویژه آن آشنا نمایند.

حقوق و تکالیف زوجین به یکدیگر پس از عقد نکاح چیست؟

حقوق و تکالیف زوجین به یکدیگر پس از عقد نکاح چیست؟

با وقوع عقد نکاح زوجین به یکدیگر و در مقابل یکدیگر و در مقابل یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می شوند. حقوق و تکالیف زوجین به دو دسته مالی و غیرمالی تقسیم می شود. نفقه مهمترین و بدیهی ترین تکلیف مالی برای شوهر و حق برای زن به حساب می آید. از سوی دیگر داشتن روابطی توأم با حسن معاشرت در جهت تقویت پایه های خانواده نیز از مهمترین تکالیف زوجین به یکدیگر است. در ادامه مقاله با مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با حقوق و تکالیف زوجین پس از وقوع عقد نکاح نسبت به یکدیگر آشنا نماید.

شرایط فرزندخواندگی

شرایط فرزندخواندگی

امروزه بسیاری از زوجین که توانایی باروری و فرزند دار شدن را ندارند، می توانند با دارا بودن شرایط، فرزندی را به سرپرستی بگیرند. البته قبل از سال 1392، این امکان تنها برای زوجین وجود داشت؛ اما از سال 1392 با تصویب قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست برای زنان و دختران بالای 30 سال نیز این امکان فراهم شده است که دختران را به سرپرستی قبول کنند. با وکلا و کارشناسان مؤسسه ترنم عدالت تا پایان این مقاله همراه باشید تا شما را با قوانین و مقررات فرزندخواندگی آشنا نمایند.

ارث بری زن و شوهر از یکدیگر

ارث بری زن و شوهر از یکدیگر

یکی از مهمترین آثار عقد نکاح رابطه توارث بین زوج و زوجه است. البته ارث بری تنها از آثار نکاح دائم است و در نکاح موقت (صیغه) امکان توارث بین زوج و زوجه وجود ندارد؛ حتی اگر در مورد ارث بری در عقد نکاح موقت شرایطی در نظر گرفته باشند. سهم الارث زوج و زوجه با توجه به فرزندار یا نوه دار بودن آنها از یکدیگر متفاوت و متغیر است. حتی در برخی شرایط به رغم وقوع طلاق بین زوج و زوجه باز هم امکان ارث بری زوج و زوجه از یکدیگر وجود دارد. در قانون مدنی مواد 940 تا 949 به امر رابطه ارث بری میان زوج و زوجه اختصاص دارد که در مقاله زیر به بررسی آنها می پردازیم. با وکلا و کارشناسان مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید.

ناشزه به چه معنا است؟

ناشزه به چه معنا است؟

با وقوع عقد نکاح زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند. زیرا نکاح مهمترین و بنیادی ترین مرحله برای تشکیل خانواده است. از این روست که قانون گذار زن و شوهر را مکلف کرده تا به منظور حفظ کیان خانواده با یکدیگر به خوبی رفتار و معاشرت نمایند و در راستای تشیید مبانی خانواده بکوشند. چنانچه زن در ایفای وظایف زناشویی از مرد تمکین نکند، ناشزه تلقی می شود و مستحق نفقه نخواهد بود. همچنین در صورت نشوز زن، مرد می تواند از دادگاه تقاضای ازدواج مجدد کند. از این جهت بهتر آن است که با نشوز زن و آثار آن آشنا شویم. با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با این امر آشنا نمایند.

خواستگاری و موانع آن

خواستگاری و موانع آن

مباحث خانواده یکی از مهمترین و در عین حال پیچیده ترین اختلافات خانوادگی است. اختلافات خانوادگی از زمان خواستگاری و دوران نامزدی شروع می شود و در دوران زندگی مشترک نیز ادامه می یابد. از این رو، مشورت با یک وکیل متخصص در امور خانواده می تواند راه گشا باشد و جلوی بسیاری از اختلافات خانوادگی را بگیرد. یکی از شایع ترین مشکلات در مورد مسائل دوران خواستگاری و پس گرفتن هدایای دوران نامزدی است؛ چه بسیاری از نامزدها با به هم خوردن وصلت به دنبال پس گرفتن هدایای خود از طرف مقابل هستند. البته در برخی موارد امکان پس گرفتن هدایا دوران نامزدی وجود ندارد؛ اما در مقابل در پاره ای از شرایط می توان هدایا را از طرف مقابل پس گرفت که البته این امر تابع مقررات ویژه ای است.

ازدواج سفید در ایران چه حکمی دارد؟

ازدواج سفید در ایران چه حکمی دارد؟

مسئله روابط جنسی مسئله ای مهم در طول تاریخ بشریت بوده است. در مورد نحوه پاسخ دادن به نیازهای جنسی فرهنگ های مختلفی در جوامع مختلف وجود داشته است. بر خلاف جوامع اروپایی و آمریکایی که مسئله روابط زن و مرد قبل از ازدواج را امری معقول و متعارف تلقی می کنند؛ در جامعه ایران که از فرهنگ مبتنی بر دین داری برخوردار است، مسئله ازدواج سفید امری غیرقانونی است.با این حال آمارهای سیاه حاکی از افزایش ازدواج سفید در میان جوانان دارند که در مقاله زیر به بررسی این علل و عوامل می پردازیم:

ترمیم بکارت از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

ترمیم بکارت از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

ترمیم پرده بکارت از جمله عمل هایی است که به کرات این روزها انجام می شود. این عمل جراحی برای دخترانی است که قبل از وقوع عقد نکاح رابطه منجر به ازاله بکارت داشتند و در نتیجه بکارت خود را از دست ندادند. از این رو این عمل انجام می شود تا همسر آینده آنها نتواند به برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج آن ها پی ببرد. البته، این عمل از منظر حقوقی تدلیس در نکاح محسوب می شود و شوهر می تواند عقد نکاح را بدون پرداخت هیچ مهریه ای فسخ نماید. حتی این امر در قانون مجازات اسلامی نیز جرم انگاری شده است. در صورتی که خانمی با ترمیم پرده بکارت خود را دوشیزه جلوه دهد مرتکب جرم تدلیس در نکاح شده و برای او در قانون مجازات حبس در نظر گرفته شده است.