۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سوالات حقوقی متداول

تماس مستقیم با وکیل

سوالات حقوقی خانواده


حقوق  خانواده در حال حاضر یکی از پر چالش ترین بخش های حقوقی است و همواره بخش  زیادی از پرونده هایی که به دستگاه قضایی وارد می شود را در بر می گیرد. با  توجه به ماهیت امور خانواده و حفظ حریم خصوصی اصولا افراد سعی می کنند  مسائل خود را به تنهایی و بدون کمک دیگران انجام دهند. اصولا اینگونه تصور  می شود که مسائل خانواده مسائل ساده و آسانی است و نیازی به استفاده از وکیل یا مشاور حقوقی در این حوزه وجود ندارد اما این تصور کاملا اشتباه است.  عدم استفاده از مشاور متخصص و با تجربه می تواند عواقب جبران ناپذیری برای  شما داشته باشد.وکیل خانواده طلاق نفقه مهریهمشاورین موسسه حقوقی ترنم عدالت در دپارتمان خانواده آماده ارائه خدمات زیر می باشند.

وکیل خانواده طلاق

ارث و وصیت

ارث و وصیت  همیشه موجب بروز اختلافات زیادی بین اعضای خانواده می شود تا جایی که باعث  تیرگی روابط اعضای یک خانواده و حتی از هم پاشیدگی برخی خانواده ها می  گردد. پیجیدگی مقررات  مربوط به ارث و استفاده از اصطلاحات پیچیده و تخصصی  فقهی موجب نامفهوم شدن این موضوعات برای مردم شده است. همین بی اطلاعی مردم  از حقوق خود باعث می شود گروهی همواره تصور کنند که حق آنها ضایع شده است.  برای جلوگیری از اینگونه مسائل بهتر است قبل از مراجعه به دادگاه و طرح  دعوا در رابطه با ارث و وصیت با وکیل پایه یک دادگستری و مشاور متخصص ارث و وصیت مشورت نمایید.

موسسه حقوقی ترنم عدالت با در اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص و مشاوران حقوقی با سابقه آماده ارائه خدمات مربوط به دعاوی ارث و وصیت می باشد.

وکیل خانوادهوکیل خانوادهجهت مطالعه روند تخصصی مطالب بر روی آیکون مربوطه کلیک نماییدوکیل خانواده

طلاق توافقی
طلاق به درخواست مرد
طلاق به درخواست زن
مطالبه نفقه زوجه
مطالبه نفقه فرزند
مطالبه مهریه
مطالبه اجرت المثل
اخذ حضانت فرزندان
روابط نامشروع
تقسیط مهریه
استرداد جهیزیه
گواهی انحصار وراثت
دعاوی وصیت
تحریر و تقسیم و ترکه

ناشزه به چه معنا است؟

ناشزه به چه معنا است؟

با وقوع عقد نکاح زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند. زیرا نکاح مهمترین و بنیادی ترین مرحله برای تشکیل خانواده است. از این روست که قانون گذار زن و شوهر را مکلف کرده تا به منظور حفظ کیان خانواده با یکدیگر به خوبی رفتار و معاشرت نمایند و در راستای تشیید مبانی خانواده بکوشند. چنانچه زن در ایفای وظایف زناشویی از مرد تمکین نکند، ناشزه تلقی می شود و مستحق نفقه نخواهد بود. همچنین در صورت نشوز زن، مرد می تواند از دادگاه تقاضای ازدواج مجدد کند. از این جهت بهتر آن است که با نشوز زن و آثار آن آشنا شویم. با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با این امر آشنا نمایند.

خواستگاری و موانع آن

خواستگاری و موانع آن

مباحث خانواده یکی از مهمترین و در عین حال پیچیده ترین اختلافات خانوادگی است. اختلافات خانوادگی از زمان خواستگاری و دوران نامزدی شروع می شود و در دوران زندگی مشترک نیز ادامه می یابد. از این رو، مشورت با یک وکیل متخصص در امور خانواده می تواند راه گشا باشد و جلوی بسیاری از اختلافات خانوادگی را بگیرد. یکی از شایع ترین مشکلات در مورد مسائل دوران خواستگاری و پس گرفتن هدایای دوران نامزدی است؛ چه بسیاری از نامزدها با به هم خوردن وصلت به دنبال پس گرفتن هدایای خود از طرف مقابل هستند. البته در برخی موارد امکان پس گرفتن هدایا دوران نامزدی وجود ندارد؛ اما در مقابل در پاره ای از شرایط می توان هدایا را از طرف مقابل پس گرفت که البته این امر تابع مقررات ویژه ای است.

ازدواج سفید در ایران چه حکمی دارد؟

ازدواج سفید در ایران چه حکمی دارد؟

مسئله روابط جنسی مسئله ای مهم در طول تاریخ بشریت بوده است. در مورد نحوه پاسخ دادن به نیازهای جنسی فرهنگ های مختلفی در جوامع مختلف وجود داشته است. بر خلاف جوامع اروپایی و آمریکایی که مسئله روابط زن و مرد قبل از ازدواج را امری معقول و متعارف تلقی می کنند؛ در جامعه ایران که از فرهنگ مبتنی بر دین داری برخوردار است، مسئله ازدواج سفید امری غیرقانونی است.با این حال آمارهای سیاه حاکی از افزایش ازدواج سفید در میان جوانان دارند که در مقاله زیر به بررسی این علل و عوامل می پردازیم:

ترمیم بکارت از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

ترمیم بکارت از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

ترمیم پرده بکارت از جمله عمل هایی است که به کرات این روزها انجام می شود. این عمل جراحی برای دخترانی است که قبل از وقوع عقد نکاح رابطه منجر به ازاله بکارت داشتند و در نتیجه بکارت خود را از دست ندادند. از این رو این عمل انجام می شود تا همسر آینده آنها نتواند به برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج آن ها پی ببرد. البته، این عمل از منظر حقوقی تدلیس در نکاح محسوب می شود و شوهر می تواند عقد نکاح را بدون پرداخت هیچ مهریه ای فسخ نماید. حتی این امر در قانون مجازات اسلامی نیز جرم انگاری شده است. در صورتی که خانمی با ترمیم پرده بکارت خود را دوشیزه جلوه دهد مرتکب جرم تدلیس در نکاح شده و برای او در قانون مجازات حبس در نظر گرفته شده است.

آیا با دعوای اثبات و نفی نسب آشنایی دارید؟

آیا با دعوای اثبات و نفی نسب آشنایی دارید؟

دعوای اثبات و نفی نسب مربوط به رابطه خویشاوندی و توارث است. گاهی اوقات ممکن است در مورد رابطه خویشاوندی و نسبیت میان پدر و فرزند اختلاف حاصل شود. توضیح آنکه گاهی اوقات ممکن است فرزند زودتر از موعد 9 ماه به دنیا بیاید و یا در فرض نبودن رابطه جنسی به مدت طولانی زوجه ادعای بارداری نمایدف در اینجا دعوای نفی نسب می تواند از سوی زوج مطرح شودو در پاره ای از موارد،  فرزند ممکن است برای اثبات نسب خود اقدام به طرح دعوا کند که در اینجا دعوای اثبات نسب مطلوب خواهد بود. بنابراین، به فراخور نوع دعوا، دعوای اثبات نسب یا نفی نسب مطرح خواهد شد. این نوع از دعاوی از پیچیده ترین نوع دعاوی هستند که اثبات آن ها نیازمند اخذ وکیل و یا کسب مشاوره است. مشاوران و وکلای مؤسسه حقوقی ترنم عدالت شما را تا احقاق حقتان یاری می نمایند. 

آیا با حقوق مالی زوجه آشنایی دارید؟

آیا با حقوق مالی زوجه آشنایی دارید؟

مهمترین حقوق مالی زوجه در دوران زندگی مشترک عبارتند از: مهریه، نفقه و اجرت المثل ایام زناشویی. مهریه مالی است که معمولاً زوج و زوجه قبل از وقوع عقد نکاح بر سر آن توافق می نمایند. نفقه عبارت است از تأمین و تهیه اثاث منزل، و مایحتاج زن و ...اجرت المثل ایام زناشویی مبلغی است که زوجه بابت کارهایی که در منزل زوج و به دستور او انجام می دهد و شرعاً و قانوناً بر عهده او نیست، دریافت می کند. معمولاً زوجین در زمان تنش و درگیری و اختلاف به فکر مطالبه حقوق خود از یکدیگر می افتند. از این رو، معمولاً در زمان زندگی مشترک بحث گرفتن مهریه، نفقه و اجرت المثل ایام زناشویی مطرح نمی شود. البته در برخی موارد ممکن است زوج در طول زندگی زناشویی از پزداخت نفقه به زن خودداری کند که در این صورت زن می تواند از طریق شکواییه ترک انفاق اقدام کند. مقاله ذیل به مهمترین حقوق مالی زوجه پرداخته شده است.

همسایه مزاحم

همسایه مزاحم

داشتن یک همسایه مزاحم در اپارتمان کافی است تا آسایش همه اهالی ساختمان را مختل کند و موجب تشویش خاطر افراد ساکن در آن آپارتمان شود. سر و صدای موزیک، سر و صدای بچه، صدای زیاد تلویزیون، گذاشتن جاکفشی داخل راه پله ها و به هم ریختگی شکل آپارتمان و اختلاف بر سر پارکینگ و ... از جمله اختلافات رایج در میان همسایه ها است. راه های مقابله با همسایه مزاحم چیست؟با مؤسسه حقوقی- داوری ترنم عدالت همراه باشید تا وکلای ما قدم به قدم راه های مقابله با همسایه مزاحم را به شما آموزش دهند.

حذف نام شوهر از شناسنامه

حذف نام شوهر از شناسنامه

ممکن است زو و شوهری با یکدیگر ازدواج نمایند و سپس از یکدیگر جداشوند. حال چنانچه خانم بخواهد ازدواج مجددی نمیاد در این صورت بودن نام شوهر سابق در شناسنامه معضلات و دردرسرهایی را برای او به همراه دارد. اینکه چگونه میتوان نام همسر سابق را از شناسنامه حذف نمود ذیلاً توضیح داده میشود.