۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سوالات حقوقی متداول

تماس مستقیم با وکیل

سوالات حقوقی


از عقد ضمانت چه می دانید؟

از عقد ضمانت چه می دانید؟

عقد ضمانت از عقود مهم و در عین حال، دارای قواعد پیچیده در قانون مدنی و قانون تجارت است. این عقد از سه رکن ضامن، مضمون عنه (بدهکار) و مضمون له (طلبکار) تشکیل شده است. عقد ضمان یا ضمانت در قانون جزء عقود لازم است به این نحو که به هیچ عنوان از سوی هیچ کدام از طرفین قابل فسخ و بر هم زدن نیست؛ مگر در مواردی که در قانون مدنی احصاء شده است. همچنین ضمان دارای دو نوع ضمان نقل ذمه و ضمان ضم است. مقررات عقد ضمان در قانون مدنی از نوع نقل ذمه و در قانون تجارت از نوع ضمّ ذمه است. در مقاله زیر به توضیح عقد ضمان و آثار آن می پردازیم:

آشنایی با عقد هبه در قانون مدنی

آشنایی با عقد هبه در قانون مدنی

هبه در لغت به معنای بخشیدن است و در اصطلاح حقوقی به معنای بخشیدن مالی از طرف بخشنده به طرف دیگر است. عقد هبه یا همان بخشیدن یا بخشش و یا بذل دارای مقررات خاصی در قانون مدنی است که عدم رعایت آن ها منجر به عدم تحقق عقد هبه می شود. هبه عقدی است که نیاز است قبل از آن با وکیل متخصص در زمینه قراردادها مشورت نمایید تا مغبون و سردرگم نشوید. در مقاله زیر در مورد عقد هبه و قوانین ویژه آن در قانون مدنی صحبت می کنیم. با وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با تمامی جوانب عقد هبه، به ویژه هبه مهریه آشنا نمایند.

تفاوت معامله اکراهی و اضطراری چیست؟

تفاوت معامله اکراهی و اضطراری چیست؟

اکراه حالت فردی است که بدون رضایت اقدام به انجام کاری می کند. به چنین فردی مکرَه گفته می شود. اگر فردی که تحت اکراه است اقدام به انعقاد معامله ای نماید این معامله از نظر حقوقی غیرنافذ است و باید منتظر ماند و دید که مکرَه بعد از، زوال حالت اکراهی چه تصمیمی می گیرد. آیا معامله را تأیید می کند یا آن را رد می نماید. از سوی دیگر، اضطرار حالت فردی است که تحت تأثیر فشارهای اقتصادی یا اجتماعی اقدام به انعقاد معامله می نماید. معامله فرد مضطر از منظر حقوقی کاملاً صحیح است. در مقاله زیر به بررسی و تحلیل معامله اکراهی و اضطراری می پردازیم:

آیا با قرارداد وام و تسهیلات آشنایی دارید؟

آیا با قرارداد وام و تسهیلات آشنایی دارید؟

امروزه بسیاری از مردم تمایل به اخذ وام از مؤسسات بانکی و اعتباری دارند؛ اما متأسفانه کم نیستند افرادی که توانایی اخذ وام برای حل بسیاری از مشکلاتشان را ندارند. از این رو، میتوانند به متخصصانی مراجعه کنند که میتوانند به سهولت و در یک بازه زمانی کوتاه وام اخذ کنند. به این منظور تدوین قرارداد وام میتواند کمک مهمی در فرآیند اخذ وام میکند. اما قرارداد وام نیازمند اخذ مشاوره از وکیل یا متخصصان در این حوزه میباشد. قرارداد وام در دسته قراردادهایی نیست که در قانون مدنی در مورد آن مقررات مشخص و معینی وجود داشته باشد؛ به همین منظور در تدوین و تهیه این قرارداد باید موارد مهم و برجسته مورد توجه هر دو طرف-وام گیرنده و تسهیل کننده اخذ وام انجام گیرد.

آموزش گام به گام تنظیم قرارداد الکترونیک وکالت

آموزش گام به گام تنظیم قرارداد الکترونیک وکالت

امروزه قرارداد وکالت به صورت الکترونیک تنظیم شده است. بسیاری از وکلا هنوز با این روش تنظیم قرارداد آشنایی ندارند؛ از این رو در این ویدئو به صورت گام به گام تنظیم قرارداد وکالت برای شما توضیح داده میشود.

منظور از اسناد تجاری در قانون چیست؟

منظور از اسناد تجاری در قانون چیست؟

اسناد تجاری یکی از مهمترین وسایل مبادله اطلاعات میان مردم عادی و تجار هستند. این اسناد امروزه به جای پول نقد مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار راحت تر از پول نقد هستند. از مهمترین اوصاف اسناد تجاری وصف تجریدی بودن آنها، اصل استقلال امضاها و تنجیزی بودن آن ها است. وجود همین ویژگی ها اسناد تجاری را از سایر وسایل پرداخت همچون پول نقد متمایز کرده است و مردم تمایل بیشتری نسبت به استفاده از اسناد تجاری به ویژه چک نشان می دهند. در این مقاله در مورد اسناد تجاری همچون چک، سفته و برات و جایگاه آن در قانون تجارت سخن خواهیم گفت.

منظور از ارث و ماترک چیست؟ تفاوت ارث و ماترک چیست؟

منظور از ارث و ماترک چیست؟ تفاوت ارث و ماترک چیست؟

فردی که فوت شده (متوفی) دارای یک سبد دارایی است. بخشی از این دارایی مثبت باشد که شامل طلبها، حقوق و اموال متوفی است. قسمتی از دارایی متوفی نیز منفی است که شامل بدهی های وی است. مجموع دارایی های مثبت و منفی متوفی را ترکه متوفی می گویند. حال برای اینکه ترکه به وارثان تعلق گیرد باید اقداماتی از قبیل مهر و موم ترکه انجام شود. دعاوی مربوط به ترکه به سه دسته مهر و موم ترکه، تقسیم ترکه و الزام به فروش ترکه در صورت اختلاف در مالکیت را شامل میشود. با وکلای مؤسسه ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با حقوق مربوط به ترکه آشنا نمایند.

معامله فضولی به چه معنا است؟

معامله فضولی به چه معنا است؟

منظور از معامله فضولی این است که شخصی برای دیگری معامله ای نماید در حالتی هیچ سمتی به عنوان وصایت، وکالت و یا ولایت به او داده نشده است. در این صورت به معامله کننده، فضول گفته می شود و طرف مقابل نیز اصیل است و شخصی که مال در اصل برای او است مالک می باشد. با مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا در مورد معامله فضولی و احکام جاری بر آن شما را مطلع نمایند.

همسایه مزاحم

همسایه مزاحم

داشتن یک همسایه مزاحم در اپارتمان کافی است تا آسایش همه اهالی ساختمان را مختل کند و موجب تشویش خاطر افراد ساکن در آن آپارتمان شود. سر و صدای موزیک، سر و صدای بچه، صدای زیاد تلویزیون، گذاشتن جاکفشی داخل راه پله ها و به هم ریختگی شکل آپارتمان و اختلاف بر سر پارکینگ و ... از جمله اختلافات رایج در میان همسایه ها است. راه های مقابله با همسایه مزاحم چیست؟با مؤسسه حقوقی- داوری ترنم عدالت همراه باشید تا وکلای ما قدم به قدم راه های مقابله با همسایه مزاحم را به شما آموزش دهند.