۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سوالات حقوقی متداول

تماس مستقیم با وکیل

سوالات حقوقی


تفاوت دلالی و حق العمل کاری در قانون تجارت چیست؟

تفاوت دلالی و حق العمل کاری در قانون تجارت چیست؟

حق العمل کاری و دلالی دو واژه ای هستند که در حقوق تجارت به کار رفته اند. این دو واژه بعضاً به جای یکدیگر به کار گرفته می شوند؛ لیکن دارای تفاوت های زیادی هستند. از این رو، دانستن و درک تفاوتهای این دو مهم است؛ چرا که کاربرد غلط هر کدام از اینها به جای یکدیگر می تواند توالی فاسدی را به همراه داشته باشد. حق العمل کار شخصی است که به نام خود و حساب دیگری کاری را در مقابل دریافت اجرت انجام می دهد و دلال کسی است که واسطه انجام معامله میان دو نفر شده است. حال برای درک تفاوتهای این دو به بررسی مقاله زیر می پردازیم.

خسارات حاصل از عدم انجام تعهد

خسارات حاصل از عدم انجام تعهد

در دنیای امروز با حجم وسیعی از دعاوی مواجهیم که در آن متعهدله (کسی که تعهد به نفع او شده است) از متعهد شکایتی مبنی بر عدم انجام تعهد و یا تأخیر در انجام تعهد طرح کرده است. در این صورت به نظر می رسد حجم زیادی از دعاوی مربوط به خسارت عدم دریافت یا تأخیر در انجام تعهد باشد. تعهد در یک تقسیم بندی به دو نوع تعهد وحدت مطلوب و تعهد تعدد مطلوب تقسیم می گردد که هر کدام دارای شرایط و خصایص ویژه خود هستند. آشنایی با مقررات مربوط به خسارت عدم انجام تعهد باعث می شود تا از حجم این دعاوی در مراجع قضایی کاسته شود. از این رو، در این مبحث به مطالعه خسارت عدم انجام تعهد و قوانین و مقررات آن در قانون مدنی (مواد 226 الی 230) می پردازیم.

شروط باطل و صحیح در عقد کدام اند؟

شروط باطل و صحیح در عقد کدام اند؟

شروط مذکور در قانون مدنی به سه دسته شروط صحیح، شروط باطل و شروط باطل و مبطل عقد تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این شرایط دارای قواعد و مقرراتی خاص در قانون مدنی هستند. دسته از شروط هستند که صرفاً خودشان باطل هستند؛ اما عقد را باطل نمی کنند. در مقابل دسته دیگری از شروط هستند که هم خود باطل هستند و هم عقد را باطل می سازند که به این شروط باطل و مبطل عقد گفته می شود. با وکلا و کارشناسان مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشد تا در مورد شروط و انواع آن در ضمن عقد آشنا شوید.

همه چیز در مورد وصیت

همه چیز در مورد وصیت

بعضی از افراد ترجیح می دهند که برای اموال باقی مانده بعد از فوتشان یا برای کارهایی که بعد از وفاتشان قرار است، انجام شود، تعیین تکلیف نمایند. از این رو، عمل وصیت را  انجام می دهند. وصیت کردن یک عمل حقوقی به شمار می رود و تابع قوانین و مقرراتی است. وصیت به دو نوع وصیت تملیکی و وصیت عهدی تقسیم می شود. هر کدام از انواع وصیت در قانون دارای قوانین و مقررات خودشان هستند که باید از سوی موصی (کسی که وصیت می کند) رعایت شوند. در مقاله زیر در مورد وصیت تملیکی و عهدی و مقررات آن آشنا می شوید. با وکلا و کارشناسان مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید.

تابعیت در حقوق ایران

تابعیت در حقوق ایران

تابعیت از جمله مفاهیم مربوط به حقوق بین الملل خصوصی و دارای مقررات ویژه ای است. تابعیت در تمامی کشورها یک رابطه سیاسی، حقوقی و معنوی میان فرد و دولت متبوع خود است. نداشتن تابعیت فرد را در جامعه ای که زندگی می کند دچار سرخوردگی های زیاد و احساس عدم تعلق می کند. در حالی که داستن تابعیت به فرد این قدرت را اعطا می کند که در صورت بروز مشکل در عرصه بین المللی دولت متبوع به حمایت از فرد برخیزد. در تمامی کشورها تابعیت دارای دو سیستم خون و یا خاک است. در سیستم خون هر فردی تابعیت دولت متبوع پدر خود را خواهد داشت و در سیستم خاک هر فردی در هر جایی که متولد شود تابعیت همان دولت را دارا خواهد بود. دولت ایران تلفیقی از سیستم خون و خاک را انتخاب کرده است. در ادامه این مقاله با همراه باشید.

موانع ارث چیست؟

موانع ارث چیست؟

رابطه توارث میان دو نفر ممکن است بر اساس ارتباط خویشاوندی (رابطه نسبی) یا ارتباط سببی (رابطه حاصل از نکاح) باشد. اما در  این میان ممکن است موانعی وجود داشته باشد که فرد را از ارث بری محروم کنند. از مهمترین موانع ارث: قتل، کفر، لعان و زنازادگی است.چنانچه هر کدام از این موارد اتفاق بیفتد فرد را از رابطه توارث ممنوع می کند. البته شرایطی برای موانع ارث بری وجود دارد که در مقاله زیر به بررسی آنها می پردازیم. با وکلا و کارشناسان مؤسسه حقوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با موانع ارث و شرایط آن آشنا نماید.

همه چیز در مورد فسخ قرارداد

همه چیز در مورد فسخ قرارداد

معمولاً عقود لازم الاجرا هستند و از زمان انعقاد قرارداد طرفین به آن متعهد و ملتزم هستند. از این رو، فسخ قراردادها تابع قوانین و مقررات ویژه است که باید در متن قرارداد نیز ذکر شده باشد. فسخ قرارداد با کمک خیارات انجام می شود. در قانون مدنی 10 نوع خیار به منظور بر هم خوردن معامله ذکر شده است که هر کدام خصایص و ویژگی های خاص خود را دارند. البته ممکن است طرفین تمایل داشته باشند که معامله همچنان لازم الاجرا و پابر جا باقی بماند. در این صورت می توانند عبارت «اسقاط کافه خیارات» را در متن معامله ذکر کنند که در این حالت طرفین حق فسخ معامله را به هیچ وجه نخواهند داشت. برای آشنایی با فسخ معامله و شرایط آن مقاله زیر را مطالعه کنید.

از عقد ضمانت چه می دانید؟

از عقد ضمانت چه می دانید؟

عقد ضمانت از عقود مهم و در عین حال، دارای قواعد پیچیده در قانون مدنی و قانون تجارت است. این عقد از سه رکن ضامن، مضمون عنه (بدهکار) و مضمون له (طلبکار) تشکیل شده است. عقد ضمان یا ضمانت در قانون جزء عقود لازم است به این نحو که به هیچ عنوان از سوی هیچ کدام از طرفین قابل فسخ و بر هم زدن نیست؛ مگر در مواردی که در قانون مدنی احصاء شده است. همچنین ضمان دارای دو نوع ضمان نقل ذمه و ضمان ضم است. مقررات عقد ضمان در قانون مدنی از نوع نقل ذمه و در قانون تجارت از نوع ضمّ ذمه است. در مقاله زیر به توضیح عقد ضمان و آثار آن می پردازیم:

آشنایی با عقد هبه در قانون مدنی

آشنایی با عقد هبه در قانون مدنی

هبه در لغت به معنای بخشیدن است و در اصطلاح حقوقی به معنای بخشیدن مالی از طرف بخشنده به طرف دیگر است. عقد هبه یا همان بخشیدن یا بخشش و یا بذل دارای مقررات خاصی در قانون مدنی است که عدم رعایت آن ها منجر به عدم تحقق عقد هبه می شود. هبه عقدی است که نیاز است قبل از آن با وکیل متخصص در زمینه قراردادها مشورت نمایید تا مغبون و سردرگم نشوید. در مقاله زیر در مورد عقد هبه و قوانین ویژه آن در قانون مدنی صحبت می کنیم. با وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حوقی ترنم عدالت همراه باشید تا شما را با تمامی جوانب عقد هبه، به ویژه هبه مهریه آشنا نمایند.

تفاوت معامله اکراهی و اضطراری چیست؟

تفاوت معامله اکراهی و اضطراری چیست؟

اکراه حالت فردی است که بدون رضایت اقدام به انجام کاری می کند. به چنین فردی مکرَه گفته می شود. اگر فردی که تحت اکراه است اقدام به انعقاد معامله ای نماید این معامله از نظر حقوقی غیرنافذ است و باید منتظر ماند و دید که مکرَه بعد از، زوال حالت اکراهی چه تصمیمی می گیرد. آیا معامله را تأیید می کند یا آن را رد می نماید. از سوی دیگر، اضطرار حالت فردی است که تحت تأثیر فشارهای اقتصادی یا اجتماعی اقدام به انعقاد معامله می نماید. معامله فرد مضطر از منظر حقوقی کاملاً صحیح است. در مقاله زیر به بررسی و تحلیل معامله اکراهی و اضطراری می پردازیم: