۰۲۱88501196 ۰۲۱88501196
تماس

سامانه هوشمند امور ثبت


 ثبت شرکت دیگه سختی های قدیم را نداره و ما تمام تلاش خودمون رو کردیم که با حداقل رفت و آمد برای شما ، ثبت شرکت شما بصورت غیر حضوری انجام بشه.  تو این راه پرسنل موسسه ترنم از الان تا ثبت نهایی شرکت شما با شما خواهند بود.

فقط کافی بعد از آشنایی با همراهانتون دکمه سامانه ثبت آنلاین رو فشار دهید

هرآنچه در خصوص ثبت شرکت باید بدانید

ضرورت ثبت شرکت

ثبت شرکت برای رسمیت بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی و قانونی شدن شراکت   افراد است. هر گاه افرادی (دو نفر یا بیشتر) به تجارت بپردازند، برای رسمی   شدن بیزینس خود ضروری است که آن را به ثبت قانونی برسانند. اهمیت ثبت  شرکت  تجاری زمانی آشکارتر می‌شود که افراد قصد توسعه کسب‌وکار خود را  داشته  باشند. استفاده از تسهیلات بانکی و انواع وام‌های کارآفرینی و نیز  شرکت در  مناقصه‌ها و مزایده‌ها و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی منوط به  ثبت رسمی  شرکت است. در واقع با تاسیس شرکت شخصیت حقیقی شما به شخصیت  حقوقی تبدیل  می‌شود. اعتبار قانونی شرکت‌های ثبت‌شده و مسئولیت حقوقی آنها  موجب می‌شود  که کارفرمایان و سرمایه‌گذاران اعتماد بیشتری به آنها کنند.  در نتیجه با  ثبت شرکت میزان جذب مشتری، فروش محصولات، سوددهی و قدرت رقابت  شما بسیار  بیشتر می‌شود. مفهوم ثبت شرکت در میان اعضا نیز هنگام تقسیم  سود و انتقال  مدیریت بسیار اهمیت پیدا می‌کند. حضور در پروژه‌های بزرگ و  بستن قراردادهای  مهم فقط با طی کردن روند قانونی تاسیس شرکت امکان‌پذیر  خواهد شد.

قوانین ثبت شرکت

قانون تجارت ایران اساس تمام قوانین مربوط به امور بازرگانی در کشور است.  قوانین ثبت شرکت‌های تجاری نیز برگرفته از همین قانون است. طبق آخرین  مصوبات و اصلاحات این قانون، «اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری»  مرجع رسمی تاسیس شرکت در ایران معرفی شده است. همۀ مراحل تشکیل موسسه و  راه‌اندازی شرکت زیر نظر این اداره انجام می‌گیرد. همچنین نظارت بر  مجموعه‌های ثبتی و رسیدگی به امور آنها بر عهده این مرکز است. اداره ثبت  شرکت‌ها زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و وابسته به  قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. تمامی مقررات، آیین‌نامه‌ها،  بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به این حوزه از طریق همین سازمان  اطلاع‌رسانی می‌شود. بر این اساس، اگر قصد فعالیت تجاری قانونی در ایران  دارید باید شرکتی را در راستای فعالیت‌های خود به ثبت برسانید تا از دید  قانون نیز به رسمیت شناخته شوید. گفتنی است که قوانین ثبت شرکت در سراسر  ایران یکسان است.

مدت زمان ثبت شرکت

ثبت شرکت حدوداً بین ۲۵ تا ۳۵ روز  کاری زمان می‌برد. اگر مراحل ثبت شرکت گام به گام طی شوند، می‌توان اطمینان  داشت که تاسیس شرکت بدون اتلاف وقت و بدون تکرار این روند به انجام  می‌رسد.

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت ثابت نیست، زیرا عمدۀ مبالغ پرداختی به حساب اداره‌های  دولتی واریز می‌شود. چاپ آگهی در روزنامه رسمی و درج آگهی در روزنامه  کثیرالانتشار نیز جزو مخارج این کار هستند. به این فهرست باید پست مدارک،  واریزی‌های اداره ثبت، حق‌الوکاله و پلمب دفاتر را نیز اضافه کرد. همچنین  تاسیس شرکت‌های سهامی مستلزم تهیه دفتر سهام و برگه‌های سهام سهامداران  است. بنابراین کارمزد تنظیم مستندات، تعیین نام و پیگیری و مشاوره مبلغ  ناچیزی محسوب می‌شود. به شما اطمینان می‌دهیم که ارزان‌ترین هزینه ثبت شرکت  در ایران در سامانه آسان‌ثبت انجام می‌گیرد و کمترین کارمزدها و تعرفه‌ها  برای شما محاسبه می‌شود. امکان پرداخت یک‌جا و آسان هزینه‌های تاسیس شرکت  نیز خدمتی دیگر برای جلب رضایت مشتریان ماست. حرفه‌ای‌های دنیای تجارت و  کسب‌وکار به اهمیت این موضوع به خوبی آگاه هستند.
تعرفه و هزینه ثبت شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود موسسه company register

انواع شرکت

در قانون تجارت جمهوری اسلامی  ایران هفت نوع شرکت تجاری تعریف شده است:   شرکت سهامی (خاص و عام)، شرکت  با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت نسبی،   شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط  غیر سهامی، و شرکت تعاونی تولید و مصرف.   انتخاب نوع شرکت به زمینه  فعالیت شما و برنامه کاری آینده‌تان بستگی دارد.   شما طبق قانون می‌توانید  هر گونه شرکتی را در هر کجای کشور که مایلید  تاسیس  کنید. بر اساس  تازه‌ترین آمار ثبت شرکت‌ها در ایران، شرکت‌های با  مسئولیت  محدود و سهامی  خاص بیشترین متقاضی را در سال‌های اخیر داشته‌اند.  دلیل اصلی  این اقبال  به شرایط قانونی آسان‌تر ثبت آنها برمی‌گردد. دو شریک  با مجموع  صد هزار  تومان سرمایه می‌توانند شرکتی با مسئولیت محدود به ثبت  برسانند. در  صورتی  که ثبت دیگر انواع شرکت به سرمایه و تعداد اعضای بیشتری  نیازمند  است. به  طور کلی، ثبت شرکت به معنی قراردادی است که بر اساس آن،  شرکا یا  اعضا به  فعالیت‌های تجاری می‌پردازند و سود حاصل از سرمایه‌شان را  بین خود  تقسیم  می‌کنند. شما باید بهترین و مناسبت‌ترین نوع شرکت را با  توجه به  ماهیت  کار و اهداف خود برگزینید.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود (Private limited company)

شرکت با مسئولیت محدود (Private limited company) یا به اختصار اِل‌تی‌دی  (Ltd) یکی از رایج‌ترین انواع شرکت‌ها در سراسر دنیا است. شرکت‌های با  مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل می‌شوند و هر یک  از شرکا فقط به میزان سرمایۀ خود مسئول پرداخت بدهی‌های احتمالی خواهند  بود. در نتیجه، اعضا می‌توانند اموال شخصی خود را در موقعیت ورشکستگی حفظ  کنند و از این بابت نگران نباشند. تشکیل این گونه شرکت‌ها با سرمایه‌ای  اندک نیز امکان‌پذیر است اما امکان انتشار اوراق سهام وجود ندارد. همچنین  موضوع فعالیت این کمپانی‌ها صرفاً امور تجاری است. حداقل تعداد شرکا برای  ثبت شرکت با مسئولیت محدود دو نفر است. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت با  مسئولیت محدود طبق قانون محدودیتی ندارد. با وجود این، عرفاً کمترین میزان  سرمایه برای انجام این کار یک میلیون ریال است که باید تمام آن پیش از ثبت  قانونی شرکت فراهم شده باشد.

راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت سهامی خاص (Privately Held Company)

شرکت سهامی خاص (Privately Held Company) یکی از انواع شرکت‌های سهامی است.  سهام این نوع شرکت قابل عرضه در بورس اوراق بهادار نیست، اما مردم  می‌توانند به راحتی آن را بین خود خرید و فروش کنند. مسئولیت هر یک از شرکا  نیز تنها به میزان سرمایۀ آنها خواهد بود. ثبت شرکت سهامی خاص به حضور  حداقل پنج نفر نیاز دارد. سه نفر به عنوان سهامدار (که اعضای هیئت‌مدیره  نیز محسوب می‌شوند و یکی از آنها مدیرعامل، نفر دیگر رئیس هیئت‌مدیره و  دیگری عضو هیئت‌مدیره است) و دو نفر به عنوان بازرس. حداقل سرمایه برای  تاسیس شرکت سهامی خاص نیز طبق قانون محدودیتی ندارد، اما عرفاً مبلغ یک  میلیون ریال در نظر گرفته می‌شود. با این حال، تامین فقط 35% از آن برای  شروع کار کافی خواهد بود. گفتنی است که این شرکت‌ها محدودیتی در زمینۀ  فعالیت خود ندارند و می‌توانند به راحتی در همۀ حوزه‌ها کار کنند.

راهنمای ثب شرکت سهامی خاص (Privately Held Company)

راهنمای ثبت شرکت سهامی عام

هر گاه دو یا چند شخص بخواهند فعالیت‌های تجاری خود را تحت یک نام مشترک  پیش ببرند، ساده‌ترین شکل شراکت قانونی ثبت شرکت تضامنی است. امروزه در  بیشتر کشورها و نظام‌های حقوقی این نوع از شرکت‌ها تعریف شده‌اند و بسیار  مورد توجه کارآفرینان قرار دارند. در شرکت‌های تضامنی، مسئولیت پرداخت  قرض‌های احتمالی بر عهدۀ تمام شرکا خواهد بود. در صورت ورشکستگی، هیچ یک از  اعضا نمی‌توانند با استناد به اینکه میزان قرض‌ها از میزان سهم آنها در  شرکت بیشتر است، از پرداخت آنها شانه خالی کنند. همین موضوع سبب شده است که  این مجموعه‌ها معمولاً با سرمایه‌های اندک و در میان اعضای خانواده یا  دوستان تشکیل شوند. نام شرکت نیز باید دربردارندۀ اسامی تمام شرکا یا یکی  از شرکا و عبارت‌هایی از قبیل «و برادران» و «و شرکا» باشد. حداقل تعداد  شرکا در شرکت‌های تضامنی دو نفر است که یکی از آنها یا یک نفر خارج از  مجموعه باید به عنوان مدیر معرفی شود. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت تضامنی  نیز محدودیتی ندارد. با وجود این، عرفاً دست‌کم مبلغ یک میلیون ریال برای  این کار در نظر گرفته می‌شود.

راهنمای ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت تضامنی

هر گاه دو یا چند شخص بخواهند فعالیت‌های تجاری خود را تحت یک نام مشترک  پیش ببرند، ساده‌ترین شکل شراکت قانونی ثبت شرکت تضامنی است. امروزه در  بیشتر کشورها و نظام‌های حقوقی این نوع از شرکت‌ها تعریف شده‌اند و بسیار  مورد توجه کارآفرینان قرار دارند. در شرکت‌های تضامنی، مسئولیت پرداخت  قرض‌های احتمالی بر عهدۀ تمام شرکا خواهد بود. در صورت ورشکستگی، هیچ یک از  اعضا نمی‌توانند با استناد به اینکه میزان قرض‌ها از میزان سهم آنها در  شرکت بیشتر است، از پرداخت آنها شانه خالی کنند. همین موضوع سبب شده است که  این مجموعه‌ها معمولاً با سرمایه‌های اندک و در میان اعضای خانواده یا  دوستان تشکیل شوند. نام شرکت نیز باید دربردارندۀ اسامی تمام شرکا یا یکی  از شرکا و عبارت‌هایی از قبیل «و برادران» و «و شرکا» باشد. حداقل تعداد  شرکا در شرکت‌های تضامنی دو نفر است که یکی از آنها یا یک نفر خارج از  مجموعه باید به عنوان مدیر معرفی شود. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت تضامنی  نیز محدودیتی ندارد. با وجود این، عرفاً دست‌کم مبلغ یک میلیون ریال برای  این کار در نظر گرفته می‌شود.

راهنمای ثبت شرکت تضامنی

مراحل ثبت شرکت


نامگذاری شرکت

انتخاب نام شرکت تابع قواعدی است که در «دستورالعمل اجرایی تعیین نام اشخاص  حقوقی» به طور کامل شرح داده شده‌اند. این نام‌ها نباید تکراری باشند و  نباید موجب گمراه شدن مشتریان شوند. همچنین ریشه فارسی واژه‌ها باید مورد  توجه ویژه قرار بگیرد و از به کار بردن عناوین لاتین پرهیز شود.                                        
- روند نام‌گذاری شرکت معمولاً با  پیشنهاد پنج نام از سوی اعضا به کارشناس ثبت شرکت آغاز می‌شود.                   - این اسم‌ها به ترتیب اولویت بررسی  و استعلام می‌شوند و نام نهایی شرکت از میان آنها گزینش می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت

یکی از اقدامات اولیه و بسیار مهم برای ثبت شرکت، انتخاب موضوع فعالیت آن  است. این موضوعات در بیست و هفت جدول تنظیم شده‌اند و در اختیار متقاضیان  قرار گرفته‌اند. موضوع فعالیت شرکت باید صریح باشد و در تعیین موضوع شرکت  نمی‌توان از عبارت‌هایی مانند «هر گونه فعالیت مجاز» استفاده کرد. همچنین  ثبت موضوع فعالیت شرکت در اداره کل ثبت شرکت‌ها به معنای اخذ مجوز و صدور  پروانه فعالیت نیست و برای گرفتن این مجوزها باید به مراجع مرتبط با آن  کسب‌وکارها رجوع کرد. فرایند گزینش با نظر تمامی اعضا انجام می‌شود و دامنه  فعالیت شرکت را روشن می‌سازد.

تکمیل مدارک ثبت شرکت

تشکیل جلسه، انتخاب هیئت‌مدیره و مدیرعامل، تصویب اساس‌نامه و شرکت‌نامه،  تنظیم صورت‌جلسات و تأدیه سرمایه مهم‌ترین مسائل در ثبت شرکت‌ها هستند.  مدارک ثبت شرکت باید دربردارندۀ مشخصات شرکت، شرکا و مدیران باشند و سرمایه  شرکت را با تفکیک نقدی یا غیرنقدی بودن آنها روشن کنند. این مرحله از ثبت  شرکت نیازمند تخصص و تجربه است و کارشناسان حقوقی بهترین راهنمایان برای طی  کردن این مسیر هستند. گفتنی است که تمام اسناد و مدارک باید به تایید شرکا  برسند و به دست آنها امضا شوند.

ارسال مدارک

مدارک ثبت شرکت پس از تکمیل و بازبینی باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال  شوند. این کار از طریق پست و با پاکت‌های مخصوصی که برای این کار طراحی شده  است انجام می‌شود. این پاکت مخصوص را باید از ادارات پست تهیه کرد.

پرداخت هزینه

از آنجایی که در هر مرحله از فرایند ثبت شرکت باید مبالغی را به حساب‌های  گوناگون واریز کرد، وجود سامانه‌ای که تمام این پرداختی‌ها را یکجا انجام  دهد بسیار مفید خواهد بود. سامانه هوشمند ثبت شرکت ترنم عدالت با فراهم کردن  امکان پرداخت یکپارچه تمامی این هزینه‌ها گامی مهم در مسیر آسان کردن ثبت  شرکت در ایران برداشته است. رسید تمام مبالغ پرداختی نیز به طور مجزا و  دقیق در اختیار متقاضیان تاسیس شرکت قرار می‌گیرد.

نهایی شدن ثبت شرکت

مراحل ثبت قانونی شرکت در ایران باید به ترتیب طی شود. پس از فرستادن مدارک  باید منتظر تأیید بازرسان اداره ثبت شرکت‌ها شد. پس از بررسی دقیق آنها و  رفع نواقص احتمالی، گواهی آگهی شرکت صادر می‌شود. ثبت نهایی شرکت با درج  آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و انتشار آگهی در روزنامه  کثیرالانتشار به پایان می‌رسد.